do not follow here
Voyager < LIVING fUTURE

Voyager 1 je nejvzdálenější sonda ve vesmíru, ze sluneční soustavy ale zatím neunikla

Vědci NASA jsou na vážkách, ohledně toho, v jakém regionu se nachází nejvzdálenější lidmi vyrobený objekt, vesmírná sonda Voyager 1. Podle různých indikátorů se vědci snaží charakterizovat různé regiony, kterými na hranici naší sluneční soustavy sonda postupně prolétá. Některé faktory naznačují tomu, že Voyager 1 opouští sféru vlivu naší mateřské hvězdy, dostal se už ale do plnohodnotného mezihvězdného prostoru?



Po 35 letech od startu se sonda Voyager 1 nachází neuvěřitelných 18 miliard kilometrů od Země. Nejen, že je Voyager 1 nejvzdálenějším, ale také nejrychlejším lidmi vyrobeným objektem, a míří ven ze sluneční soustavy. Není ale úplně zřejmé, kdy sonda skutečně heliosféru opustí, nachází se totiž v regionu, o kterém ještě před pár lety nikdo nic netušil a samotný mezihvězdný prostor je zatím také velkou hádankou.

Jak Voyager zkoumá své okolí?
Slunce do svého okolí chrlí sluneční větry, které vanou od středu k okraji sluneční soustavy a vytváří tak bublinu kolem naší hvězdy v mezihvězdném prostoru, která se nazývá heliosféra. Kromě toho Slunce dřímá také v centru ohromných magnetických siločar, které obepínají celou sluneční soustavu a umožňují její vnitřek chránit před radiací pocházející od ostatních hvězd a jiných vesmírných objektů. Sondy Voyager 1 a 2 měří intenzitu kosmického záření, slunečních větrů a magnetismu a podle těchto měření se potom vědci snaží charakterizovat konkrétní slupky na okraji solární bubliny. Tato měření identifikovala doposud neznámé regiony a úkazy na samotné hranici našeho hvězdného sousedství. V posledních měsících teď Voyager 1 zaznamenal výrazný pokles intenzity slunečních větrů a naopak nárůst energetických částic přicházejících z mezihvězdného prostoru. Podle vědců jde o jasný náznak konce sféry vlivu Slunce a začátku mezihvězdného prostoru. "Vědecký tým mise Voyager 1 se shoduje na tom, že sonda zatím sluneční soustavu neopustila, ani nevstoupila do mezihvězdného prostoru." Řekl Edward Stone, člen tohoto vědeckého týmu z JPL. "Od roku 2012 sonda pozoruje změny v magnetickém poli a tento region vědci nazývají magnetic highway (magnetická dálnice). Posledním indikátorem však je změna směru magnetického pole, a ta doposud nenastala."
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Voyager

tag icon
Další články z kategorie
Voyager
Načítám stránku...
x zrušit