Další experimenty v urychlovači LHC potvrzují loňský objev higgsova bossonu
14. 03. 2013
Vědci z evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) dnes představili nové výsledky jejich experimentů na velkém hadronovém urychlovači částic (LHC). Experimenty s protony urychlenými až k rychlosti světla potvrzují závěry z loňského roku, podle kterých se vědcům podařilo najít higgsův boson - částici, která má být zodpovědná za hmotnost veškeré hmoty ve vesmíru.
Loni v červnu vědci oznámili veřejnosti, že se jim pomocí LHC podařilo objevit novou subatomární částici, která by svými charakteristikami mohla odpovídat dlouho hledanému higgsovu bosonu. Dnes mají k dispozici dvaapůlkrát více dat a vše stále nasvědčuje tomu, že se skutečně jedná o onu božskou částici, která byla předpovězena v Standardním modelu - obecně přijímané fyzikální teorii, která se snaží popsat subatomární složení vesmíru.
Pozorování detektorů CMS a ATLAS, které jsou nedílnou součástí experimentu LHC, však lze vysvětlit i jinými způsoby, než jak je popsáno ve standardním modelu. Jednou z alternativních teorií například je, že loni objevená částice by mohla pouze jednou z celé řady částic, které mají podobné vlastnosti. Definitivní potvrzení tedy ještě stále ještě neexistuje, vědci v CERNu jsou však přesvědčeni, že s dalšími daty z LHC budou tuto otázku moci odpovědět.
Božská částice, svatý grál současné fyziky
3. 9. 2011 Už jste o ní slyšeli? Těžko ji totiž uvidíte, je tak malá, že by všechna zrnka písku na všech plážích... vždyť to znáte, prostě malá. A prý je božská, natolik božská, že strčí všechny ostatní částice do kapsy. Přesto ale, že je tak významná, je i přes neutuchající snahu a víru mnoha vědců po celém světě k nenalezení a co víc, ve skutečnosti dokonce možná ani neexistuje.
Proč je higgsův boson tak božský a proč ho pořád ještě vědci nenašli?
Higgsův boson je poslední z elementárních částic, které stále chybí, aby bylo lidské poznání subatomárního světa dokonalé. Tedy alespoň dokud se zas neobjeví něco, co předtím ještě nebylo objeveno. Tento boson je natolik důležitý, protože by měl být zodpovědný za hmotnost všech ostatních částic. A hmotnost je poměrně významná vlastnost, pokud je tedy teorie standardního modelu správná, higgs má na vesmír a svět kolem nás velký vliv.
Na dvou místech na Zemi vědci v obrovských kruhových laboratořích zkoušejí vytvořit podmínky, za kterých by se mohla božská částice objevit a probliknout do našeho světa. Potvrdilo by se tím, že jsou naše teorie správné, že jdeme správnou cestou poznání. Srážkami protonů za neuvěřitelných rychlostí vytvářejí vědci prostředí, ve kterém rozbíjejí hmotu na její nejmenší částečky a hledají mezi nimi svatý grál současné fyziky, doposud ale neúspěšně, neví totiž kde hledat. Božská částice totiž nedostala svou přezdívku jenom kvůli svým vlastnostem ale také díky tomu, že ji doposud nikdo nespatřil a najít ji ve změti subatomárních částeček není vůbec snadné.
Ne všichni fyzikové světa v božskou částici "věří" vznikají i jiné teorie, které s higgsovým bosonem nepočítají. Na rozdíl od náboženství ale není ve fyzice očekávaná slepá víra, experimenty stále probíhají a evropští vědci jsou si jisti, že pokud božská částice existuje, se svým LHC ji musí najít. A pokud nenajdou? Svět se nezhroutí, bez hmotnosti se spíš pomaličku, donekonečna rozplyne.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích