Dnes proběhl v Ženevě seminář, na kterém dva hlavní týmy pátrající po takzvané božské částici představily aktuální výsledky svého dosavadního snažení. Higgsův boson je nezbytnou součástí standardního modelu, který popisuje subatomární svět, má totiž dávat všem ostatním částicím hmotnost. Podle prezentovaných výsledků však stále nejde o definitivní důkaz existence higgsova bosonu, přestože nové výsledky jsou jeho detekci zatím nejblíže.
Vědci z evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) dnes představili nové výsledky jejich experimentů na velkém hadronovém urychlovači částic (LHC). Experimenty s protony urychlenými až k rychlosti světla potvrzují závěry z loňského roku, podle kterých se vědcům podařilo najít higgsův boson - částici, která má být zodpovědná za hmotnost veškeré hmoty ve vesmíru.
Zprávy o historicky prvním případu, kdy byla naměřena rychlost větší, než je rychlost světla, se rozšířily jako pandemie po celém světě. Zároveň s nimi se objevila také spousta pochybností a snah o vysvětlení pozorovaného jevu bez nutnosti předjíždět fotony. Pravdou ale zůstává, že zatím nikdo netuší, co se vlastně mezi Itálií a Švýcarskem stalo.
Evropští vědci pracující s Velkým hadronovým urychlovačem (LHC) oznámili 4. července na setkání fyziků v Melbourne objev nové částice, která by mohla být dlouho hledaným higgsovým bosonem. Nadšení fyziků je zatím nejvýše od spuštění LHC, jehož hlavním cílem je nalezení právě higgsova bosonu, který má být podle teoretického Standardního modelu zodpovědný za hmotnost ostatních částic.
Novou částici zachytil detektor CMS, jeden z experimentů na velkém hadronovém urychlovači LHC. Jedná se o variantu krásného baryonu v excitovaném stavu (excited beauty baryon) s označením Ξb*0.