Příští středu se NASA znovu pokusí o start mise rentgenového teleskopu NuSTAR
07. 06. 2012
Až desetkrát lepší výsledky než se současnou technologií přinese vypuštění nového rentgenového teleskopu NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array). Do vesmíru poletí raketou Pegasus, kterou vyvinula společnost Orbital Sciences a která při vynášení nákladu do vesmíru startuje ze vzduchu, z výšky 12 kilometrů.
Původní březnový start byl odložen, aby mohli inženýři provést další testy na softwaru nosné okřídlené rakety. Pegasus XL vynese do vzduchu z atolu Kwajalein v centrálním Pacifiku letadlo L-1011 Stargazer. Ve 12 kilometrech se pak raketa oddělí od letadla a zažehne své trysky a vynese nový teleskop na nízkou oběžnou dráhu ve výšce 550 kilometrů. Podle plánu by měla raketa Pegasus XL zažehnout své motory 13 června v 17:30 našeho času.
V polovině března rozšíří řady vesmírných observatoří rentgenový teleskop NuSTAR
1. 2. 2012 NuSTAR (Nuclear Spectroscopic Telescope Array) je novou výzkumnou misí NASA, která spadá do vesmírného programu Explorer missions. Úkolem observatoře bude pozorovat vzdálený vesmír ve vysokoenergetické části elektromagnetického spektra. Rozšíří tak řadu rentgenových teleskopů jako je XMM-Newton a Chandra, které však pozorují vesmír spíš v nízkoenergetickém rentgenovém pásmu, NuSTAR je vybaven pro pozorování silnějšího záření.
Rentgenové záření vychází z těch nejenergetičtějších objektů ve vesmíru jako jsou aktivní galaktická jádra, černé díry nebo supernovy. Mise NuSTAR by měla přinést nové poznatky o těchto objektech ve vzdáleném vesmíru a doplnit tak naše vědomosti o vesmíru a jeho evoluci.
Mezi primární cíle mise patří:
- Důkladné pozorování černých děr, a detailní zmapování jejich rozmístění
- Mapování radioaktivního materiálu v mladých mlhovinách vzniklých ze supernov, na to navazuje zkoumání evoluce hvězd a pochopení jejich explozí.
- Pozorování výtrysků radiace z center galaxií a porozumění jejich vzniku
NuSTAR je první misí, která bude moci ostřit na vzdálené zdroje rentgenového záření. Teleskop je postaven na principu Wolterova teleskopu, který pro pozorování tohoto typu záření využívá speciálních zrcadel. Modul s optickým zařízením je připevněn na konci 10 metrů dlouhého stožáru, který jej odděluje hlavního modulu s detektory, solárními panely a pohonem. Do vesmíru vynese teleskop NuSTAR raketa Pegasus XL společnosti Orbital Sciences Corporation z atolu Kwajalein na Marschalových ostrovech v polovině března.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích