Nový americký urychlovač NDCX-II bude zkoumat jadernou fúzi za pomoci paprsku iontů

Nedávno dokončený urychlovač NDCX-II (Neutralized Drift Compression Experiment druhé generace) bude mít speciální úkol, vytvářet kvalitní, kompaktní paprsek těžkých iontů na daný cíl. Snahou vědců, kteří s urychlovačem pracují, je udělat nové objevy v oblasti termojaderné fúze.NDCX-II pracuje na jednoduchém principu: generovaný paprsek iontů je urychlen, aby měl větší energii a poté je nasměrován na cíl, na kterém vytváří extrémně vysoké teploty a tlak. Tento proces se nazývá fúze s inerciálním udržením (inertial confinement fusion), palivo je při něm zahřáto na velmi vysoké teploty tak rychle, že se nestačí rozpínat, což zabraňuje jemu úniku.

Jako palivo je při experimentech NDCX-II používán terčík s isotopy vodíku, které jsou paprskem iontů transformovány do tzv. husté teplé látky (warm dense matter), což je stádium hmoty mezi pevným skupenstvím a plazmou. Snahou vědců je zažehnout v této hmotě termojadernou reakci, která vede ke sloučení atomů a uvolnění energie.
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Termojaderná fúze

Termojaderný reaktor v Jižní Koreji dokázal udržet extrémně vysokou teplotu rekordně dlouhou dobu

Supravodivý fúzní reaktor KSTAR (Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) překonal dosavadní rekord v délce udržení extrémně vysokých teplot. Plazma o teplotě víc než 100 milionů °K udrželi jihokorejští vědci v reaktoru 20 sekund. Stejné zařízení nastavilo rekord už v roce 2016, kdy udrželo teplotu nad 100 milionů °C po 70 sekund.

celý článek

Čínský reaktor pro termojadernou fúzi dosáhl rekordních teplot, vyšších než panují v nitru Slunce

Čínský termojaderný reaktor EAST dosáhl při experimentu teplot dosahujících 100 milionů stupňů Celsia, pokořil tak dosavadní rekord a přiblížil lidstvo novému zdroji energie. Termojaderná fúze získává energii ze slučování atomů, podobně jako je tomu ve hvězdách. Vědci se o fungující termojaderný reaktor pokoušejí už desítky let ale zatím pouze s dílčími úspěchy.

celý článek

Vodíkovo-borová termojaderná fúze by mohla být na dosah, je bezpečná a generuje elektřinu přímo

Termojaderná fúze pomocí laseru, která nevytváří žádný radioaktivní odpad, je podle vědců na dosah. Alespoň podle Heinricha Hora, který se svým týmem publikoval studii ve vědeckém magazínu Laser and Particle Beams. Na australské New South Wales University se věnují zkoumání vodíkovo-borové fúze, která nepoužívá radioaktivní látky, žádné radioaktivní látky nevytváří a generuje elektřinu přímo, bez potřeby převádět ji z tepelné energie pomocí turbín jako je tomu u jiných přístupů.

celý článek

Americkým vědcům se podařilo vytvořit rekordně silný laserový paprsek, jaderná fúze už je na dosah

Vědcům v NIF (National Ignition Facility) v Kalifornii se podařilo zlomit rekord v síle laserového paprsku. Minulý týden dokázali spojením 192 samostatných paprsků vygenerovat laserový paprsek o síle 2,03 megajoulu, předchozí rekord byl pouhých 1,875. Konečným cílem laboratoře je zažehnout pomocí tohoto laseru jadernou fúzi, která by generovala více energie, než je do ní vkládáno.

celý článek