do not follow here
Život < LIVING fUTURE

Britská expedice objevila na dně oceánu u Antarktidy zcela nové živočišné druhy

Výzkumníkům z University of Oxford, University of Southampton a British Antarctic Survey se podařilo nalézt v oceánu u Antarktidy hydrotermální průduchy v jejichž okolí existuje izolovaný ekosystém živočišných druhů, které se nevyskytují nikde jinde na světě.



Kolem průduchů je úplná tma a jakýkoliv organismus, který tam přežívá musí tedy získávat svou energii nějakým jiným způsobem než ze Slunce jak je tomu u ostatních organismů na zemském povrchu. Hlubokomořské organismy přežívají díky chemickému rozkladu sirovodíků, které unikají společně s dalším horkým materiálem z nitra Země z hydrotermálních sopouchů na dně. Teplota v okolí průduchů dosahuje až 380 °C.

První podobný ekosystém objevili výzkumníci nedaleko souostroví Galapágy v Pacifickém oceánu už v roce 1977. Od té doby jich bylo objeveno množství podobných na dně oceánů po celém světě, kromě polárních oblastí, kde jsou pro výzkum nepříznivé podmínky. Britští vědci ale vyrazili v roce 2009 se svou expedicí k oblasti mezi Ohňovou zemí a Antarktickým poloostrovem (East Scotia Ridge) a zkoumají tamní dno s pomocí na dálku ovládaných robotů.

Ekosystém u Antarktidy je podobný těm ostatním, přesto je ale dostatečně odlišný od ostatních na to, aby byl tento objev pro vědce významný. "To co jsme nenašli je pro nás asi stejně překvapující jako to co jsme našli", řekl profesor Rogers, který výzkum vede. 

Na záběrech pořízených robotickou sondou jsou vidět například obrovské kolonie zcela nového živočišného druhu, kterému je přezdívání krab yeti. Dalším novým druhem je predátorská hvězdice se sedmi rameny, která se plíží po dně a loví korýše. Mezi jinými byla objevena také doposud neznámá chobotnice. Co naopak výzkumníci u Antarktidy nenašli byli rourkatí červi, mušle a krevety, které se vyskytují u průduchů na jiných místech.

Vědci si tyto vysvětlují faktem, že chladný oceán kolem jižního pólu slouží jako bariéra pro některé živočišné druhy. Unikátní druhy nalezené u hydrotermálních průduchů u Antarktidy naznačují, že tyto ekosystémy mohou být mnohem diversifikovanější, než se doposud vědci domnívali.

Podobné prostředí by také rádi nalezli astrobiologové na Europě, jednom z měsíců planety Jupiter. Europa je totiž pokryta tlustou vrstvou ledu a gravitační vliv obří planety a dalších měsíců generuje slapový efekt, který vytváří v jádru měsíce teplo. Je možné, že tato energie by mohla roztavit část ledové vrstvy a vytvořit obří podpovrchový oceán. Europa je díky tomu považována za jedno z míst ve sluneční soustavě, kde by mohl ve skutečnosti existovat život, ten by byl podobný právě ekosystémům v okolí hydrotermálních sopouchů na Zemi.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Život

tag icon
Další články z kategorie
Život
Načítám stránku...
x zrušit