Skotský geolog přežil dva dny v uzavřené místnosti a dýchal pouze kyslík vyráběný rostlinami
26. 09. 2011
Experiment byl organizátory označen za úspěšný, profesor Iain Stewart z Plymouth University přežil 48 hodin v uzavřené místnosti s více než stovkou rostlin o velikosti 8 x 2 x 2,5 metru. Pokus však měl své vedlejší účinky, profesor si v jeho průběhu stěžoval na silné bolesti hlavy a byl velmi unavený. "Zpočátku jsem se obával, že budu lapat po dechu, ale nebylo to nic takového", řekl profesor po ukončení experimentu.
Teplota i vlhkost byly přizpůsobeny rostlinám, které v místnosti nazvané Eden spotřebovávaly oxid uhličitý, který profesor vytvářel, a vytvářely fotosyntézou kyslík k dýchání. Jednou z hlavních aktivit profesora Iaina Stewarta během jeho pobytu v Edenu bylo zalévání těchto rostlin. Ve vzduchu v uzavřené místnosti bylo 10-12 % kyslíku, podobné hodnoty se vyskytují ve výškách kolem 4500 metrů nad mořem.
Celý experiment byl zaznamenán bristkou veřejnoprávní televizí BBC, která připravuje dokument na toto téma How Plants Made The World.
Skotský geolog bude žít 48 hodin v uzavřeném prostoru, kde jediným zdrojem kyslíku budou rostliny
9. 9. 2011 Iain Stewart je profesor na University of Plymouth vyučující geologii. Ve snaze ověřit, zda lze při kolonizaci sluneční soustavy spoléhat výhradně na rostliny při výrobě dýchatelné atmosféry, se rozhodl na 16. a 17. září zavřít do izolované místnosti, kde mu budou kyslík poskytovat pouze rostliny. Místnost má asi 12 metrů čtverečních a kromě laptopu v ní bude mít Stewart ještě rotoped a několik desítek speciálně vybraných rostlin.
Složení atmosféry v hermeticky uzavřené místnosti bude podrobně sledováno, stejně jako sám profesor, který bude po celou dobu experimentu napojen na měřící přístroje. "Podobný experiment ještě nikdo s člověkem nezkoušel, je to fascinující výzva vyzkoušet, zda rostliny dokáží v uzavřeném prostoru vyprodukovat dýchatelnou atmosféru", říká Stewart.
Experiment bude probíhat na místě zvaném Eden Project v jihozápadní Anglii a bude natáčen BBC, která podle experimentu natočí dokument.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích