NASA udělila kontrakt za téměř 18 milionů dolarů společnosti Bigelow Aerospace, která dodá nový přírůstek na Mezinárodní vesmírnou stanici. Nafukovací modul BEAM (Bigelow Expandable Activity Module) bude sloužit k předvedení výhod této nové technologie pro průzkum ve vesmíru.
Vědcům z indické vesmírné agentury, ISRO, se analýzou dat z jejich vesmírné sondy Chandrayaan-1 podařilo nalézt uzavřený podzemní prostor o délce 1,7 kilometrů a šířce 120 metrů. Taková jeskyně by mohla být základem relativně velké měsíční kolonie, které by poskytovala ochranu před velkými teplotními výkyvy na povrchu Měsíce, před dopady meteoritů nebo smrtelného slunečního záření.
Za pouhé dva týdny se přihlásilo 78 tisíc zájemců o projekt kolonizace Marsu, který vyhlásila holandská společnost Mars One. V rámci tohoto projektu by měla v roce 2022 začít výstavba trvalé kolonie na rudé planetě, jejíž obyvatelé se stanou na trvalo marťany. Část financí pro tento projekt hodlá Mars One získat prostřednictvím reality show, která bude celý projekt provázet. Do konce srpna, kdy končí přihlašovací fáze, očekává společnost Mars One až půl milionu zájemců o jednosměrnou cestu na Mars.
Na konferenci Mars Society Convention 2018 hovořil Paul Wooster, hlavní technik SpaceX pro vývoj technologií pro kolonizaci Marsu, ve svojí přednášce o plánech společnosti na kolonizaci Marsu. Potvrdil v nich první start lodi BFR k Marsu v roce 2022 a naznačil technologické postupy, které by první kolonisté mohli používat.
Soukromá americká společnost Blue Origin chce do pěti let přistát na Měsíci a následně začít s jeho kolonizací. Řekl to začátkem července A. C. Charania, ředitel obchodního rozvoje společnosti na konferenci NewSpace. Blue Origin se tak zařadila mezi další organizace, které mají v plánu na povrchu Měsíce v následujících letech přistát.