do not follow here
Vesmírné počasí < LIVING fUTURE

NASA může díky sondám STEREO poprvé sledovat sluneční bouře od vzniku až po jejich příchod k Zemi

Vědci už dlouho pozorují Slunce a jeho vliv na dění na Zemi, díky vesmírným sondám STEREO, které jej pozorují ze dvou míst oběžné dráhy naší planety, se podařilo sledovat celý průběh koronálního výronu hmoty (CME). Informace získané těmito pozorováními by mohly přispět k lepšímu pochopení procesů, které na Slunci probíhají a také průběh solárních bouří, které jsou jimi vyvolávané.



CME většinou rychle ztrácí na jasnosti, když hmota opouští Slunce je velmi jasná a jednoduše detekovatelná, jakmile se ale dostane k oběžné dráze Venuše, je miliardkrát temnější, a nadále slábne. Pro vědce bylo složité odfiltrovat ostatní objekty a záření tak, aby zůstala pouze hmota z CME, pracovali na tom téměř 3 roky a NASA teď prezentuje jejich výsledky. Na videu je zachycena CME z poloviny prosince 2008.

Nové technologie a postupy, které byly v několika posledních letech implementovány, umožňují vědcům z NASA poprvé sledovat CME po celou dobu cesty k Zemi. Díky tomu mohou lépe předpovědět její sílu, směr a rychlost a minimalizovat tak škodlivé dopady na život na Zemi a na oběžné dráze.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmírné počasí

Načítám stránku...
x zrušit