do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Vesmírná sonda LRO zřejmě našla na Měsíci vrak svého předchůdce ze 60. let

Mezi daty pořízenými orbitální sondou LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter) našli vědci z NASA podivně vyhlížející kráter. Odlišuje se od ostatních natolik, že začali uvažovat o vesmírné sondě jako jeho původci. Vedou je k tomu souřadnice místa, na které byla v roce 1967 namířena sonda Lunar Orbiter 2 při řízeném dopadu na Měsíc, jsou totiž téměř totožné s nalezeným kráterem.



Existuje ale několik důvodů, proč si někteří z vědců myslí, že se o vesmírnou sondu ze 60. nejedná. Souřadnice dopadu vesmírné sondy Lunar Orbiter 2 jsou pouhými odhady, protože jde o odvrácenou stranu Měsíce a v 60. letech neexistovala možnost sledovat sondu a potvrdit její dopad na určené místo. Mohlo by tedy jít o pouhou shodu náhod, že jsou si čísla podobná (dopad LO2: 119.1° východní délky a 3.0° severní šířky; kráter nalezený LRO: 119.149° východní délky, a 3.020° severní šířky). 

Dalším důvodem pochybností je velikost kráteru, který je příliš velký na to, aby mohl být výsledkem dopadu sondy velikosti LO2. Na pořízených snímcích ale není jednoznačně rozeznatelný okraj kráteru a ten tak může být menší než je oblast vyvrženého materiálu. Pravda je, že není jisté, co to sonda LRO vyfotila, proto bylo rozhodnuto, že se na toto místo znovu zaměří při dalším vhodném průletu nad touto oblastí Měsíce.

Mise vesmírné sondy Lunar Orbiter 2 měla podobné cíle jako v případě LRO, šlo o fotografovací misi, jež měla pomoci při výběru míst přistání misí Apollo. LRO byla projektována s podobným cílem pro program Constellation, na rozdíl od Lunar Orbiter 2 se ale na její místa astronauti skutečně podívali, zatímco program Constellation byl zrušen prezidentem Obamou.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit