27. června vstoupila japonská sonda Hayabusa2 na oběžnou dráhu planetky Ryugu, která se nachází v podobné vzdálenosti od Slunce jako Země. Hlavním cílem této mise je sběr vzorků a jejich doprava zpět na Zemi, nicméně než sonda v prosinci příštího roku odletí zpět, budou na planetce přistávat celkem čtyři samostatné moduly, které ji budou zkoumat zblízka. První z nich by měl přistát v rozmezí jednoho až dvou měsíců, zároveň se však k planetce přiblíží samotná sonda.
Podle japonské vesmírné agentury JAXA nasbíraly robotické sondy na povrchu Ryugu 240 detailních snímků planetky a na žádném z nich není ideální místo pro plánovaný odběr vzorků. Původně měla mateřská sonda Hayabusa2 provést přiblížení a odběr vzorků už koncem října, došlo však k odkladu, dokud nebude vybráno vhodné místo. I přes nepříznivé podmínky na povrchu však JAXA hodlá tento cíl mise splnit, zřejmě počátkem příštího roku.
Vesmírná sonda Hayabusa2, která zkoumá blízkou planetku Ryugu, vypustila další malou robotickou sondu k jejímu povrchu. Robot s označením MINREVA-II2 je poslední z celé řady zařízení, která sonda k povrchu vyslala. Do konce tohoto roku se sonda vydá zpátky na Zemi se vzorky, které odebrala v posledních měsících.
V sobotu se japonská vesmírná sonda Hayabusa2 přiblížila planetce Ryugu na 55 metrů, aby vypustila kontejner MINERVA-II1 se dvěma malými roboty. Poté se opět vrátila na svou standardní oběžnou dráhu kolem planetky ve výšce asi 20 kilometrů od povrchu. Roboti mezitím úspěšně přistáli na povrchu planetky a začali zkoumat její povrch zblízka.
Robotické moduly, které už od minulého týdne zkoumají povrch planetky Ryugu zblízka, poslaly na Zemi detailní snímky. Můžete se v nich přenést na planetku, která má na šířku pouhých několik set kilometrů a má být podle vědců zakonzervovaným prostředím, které ve sluneční soustavě panovalo v jejích začátcích. Rover-1A a Rover-1B byly vypuštěny mateřskou sondou Hayabusa2, která k ní dorazila před několika měsíci.