Chandrayaan je indický lunární program, během kterého byly zatím k Měsíci vyslány dvě sondy. Mise Chandrayaan-1 vyslala na oběžnou dráhu Měsíce orbitální sondu, která obíhala Měsíc v letech 2008-2009, a malý impaktor, který narazil do povrchu Měsíce. Vesmírná sonda Chandrayaan-2 je jejím nástupcem. Během této mise se Indie chystala na Měsíci přistát, avšak neúspěšně, přistávací modul Vikram s roverem Pragyan byl ztracen při pokusu o přistání začátkem září. Plánovaným místem přistání bylo podobně jako u čínské mise Change 4 oblast jižního pólu (avšak na přivrácené straně Měsíce), kde vědci předpokládají přítomnost vody. V misi tak nyní pokračuje pouze orbitální sonda Chandrayaan-2. Program pokračuje misí Chandrayaan-3, která by měla k měsíci odletět v roce 2022. Její součástí je opět přistávací modul s roverem.
Mise | Start | Status |
---|---|---|
Chandrayaan-1 | 22. 10. 2008 - 28. 8. 2009 | Ukončená |
Na začátku nového roku se hned tři země pokusí přistát na Měsíci. Čínská sonda Chang´e 4 už je na cestě a přistát by měla už 3. ledna. V prvních měsících roku do vesmíru odletí také izraelský přistávací modul Beresheet, přistát na Měsíci by měl někdy v březnu. Do třetice je na 30. ledna plánován také start indické mise Chandrayaan-2, která by následně měla vyslat robotický rover k jižnímu pólu Měsíce. Na Měsíc se v dohledné době hodlají vrátit také USA, avšak půjde o zcela jiný druh misí, než automatické rovery.
Orbitální sonda Chandrayaan-2 obíhá Měsíc od loňského roku. Přesto, že přistávací modul Vikram, který se od ní oddělil, byl při přistání ztracen, orbitální sonda je v pořádku a pokračuje ve svojí vlastní misi. Tou je mapování povrchu v dosud nevídaném detailu. Schopnosti její kamery jsou dokonce takové, že dokáže mapovat dno kráterů, kam nedopadá žádné přímé sluneční světlo.
Indická vesmírná agentura ISRO plánuje příští rok vyslat k Marsu svou první meziplanetární sondu. Původně se očekávalo, že tato mise proběhne později, v roce 2016 nebo dokonce 2018, výrazné navýšení rozpočtu pro vesmírný výzkum indickou vládu v roce 2009 ale přispělo k urychlení přípravy mise. Aktuálně je její start plánovaný na listopad 2013 s příletem k Marsu v září 2014.
Po ztrátě spojení v průběhu pátečních přistávacích manévrů se podařilo nalézt lokaci indického přistávacího modulu Vikram na povrchu Měsíce. Modul se objevil na snímcích z orbitální sondy Chandrayaan-2, od které se předtím v pondělí oddělil. Indická vesmírná agentura ISRO zatím snímky nezveřejnila, pokouší se však o opětovné navázání spojení.
Poté, co 14. července odletěla indická sonda Chandrayaan-3 do vesmíru, se jí 23. srpna podařilo jako první přistát v blízkosti jižního pólu Měsíce. Indie se tak stala 4. zemí, které se podařilo na Měsíci přistát. Během několika hodin sjel z přistávacího modulu Vikram na povrch rover Pragyan, který by měl na Měsíci operovat zhruba 14 dní - tedy jeden měsíční den.