Astronomům vedeným Simonem Jeffreym se podařilo identifikovat 8 malých hvězd s teplotami nad 100 000 °C. Využili k tomu jihoafrické observatoře SALT (Southern African Large Telescope), největšího optického teleskopu na jižní polokouli. Ve všech osmi případech se jedná o bílé trpaslíky nebo hvězdy, které se jimi brzy stanou, u kterých jsou podobné teploty vzácné.
Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.
Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Teplota na povrchu Slunce dosahuje kolem 5 800 °C. Hvězd s teplotami nad 100 000 °C bylo doposud objeveno jen kolem dvaceti, mezi nimi je rekordmanem WR 102, u které astronomové odhadují teploty na 210 000 °C.Hvězdy popsané v nové studii
Jedna z nově objevených hvězd se nachází v jádru planetární mlhoviny, která má v průměru světelný rok. Ve dvou případech jde o pulzující variabilní hvězdy. Čtyři z hvězd jsou bílí trpaslíci bohatí na helium.