Pomocí observatoře ALMA se vědcům podařilo změřit teploty plynů v atmosféře vulkanického měsíce Io, který obíhá plantu Jupiter. Plyny se do tenké atmosféry Io dostávají ze sopek, kterých jsou na jeho povrchu stovky. Po několika hodinách nicméně chladnou, kondenzují a usazují se na povrchu, který tak dostává velmi pestré barvy, které nikde jinde ve sluneční soustavě k vidění nejsou.
Měsíc Io je vulkanicky nejaktivnější těleso ve sluneční soustavě. Planetu Jupiter obíhá velmi blízko a je obětí jejího silného gravitačního pole. To slapovou silou společně s gravitací okolních měsíců vytváří tření v jádru, které vede k jeho zahřívání a následné sopečné činnosti. Na povrchu Io je víc než 400 aktivních sopek, které produkují velké množství lávy, která na povrchu po zmrznutí vytváří barevné útvary. Měsíc produkuje také výrazné množství plynů, které unikají do okolí planety Jupiter.
V novém výzkumu vědci využili síly radioteleskopu ALMA a zkoumali přítomnost chloridu sodného (NaCl) a chloridu draselného (KCl) v atmosféře Io. Jejich rozložení a teplota podle nové implikují původ v sopkách na povrchu. Maximální naměřené teploty plynů v atmosféře dosahovaly přes 700 °C, což by při vulkanickém původu odpovídalo teplotě magma kolem 1 000 °C. Z této teploty plyny postupně chladnou až nakonec skončí uložené v pevném skupenství na povrchu měsíce.