do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

V kolizi neutronových hvězd vznikl proud radiace zdánlivě 7x rychlejší než světlo

Pozorování teleskopem Hubble ukazují, že v kolizi neutronových hvězd GW170817 vznikly proudy radiace pohybující se zdánlivě nemožnou rychlostí. Při pohledu ze Země se zdálo, že jsou až 7x rychlejší než světlo. Podle nové studie se jednalo o iluzi označovanou jako superluminální rychlost způsobenou úhlem, pod kterým byly proudy pozorovány. Jejich skutečná rychlost se blížila i tak úctyhodným 99.97 % rychlosti světla.

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá
missions icon Gaia 19. 12. 2013 Probíhá


Tato nesmírně energetická událost byla poprvé zpozorována prostřednictvím gravitačních vln v roce 2017. Následovala pozorování 70 různými teleskopy na Zemi i z oběžné dráhy. Po letech analýz nyní vědci publikovali studii se svými závěry.

V kolizi neutronových hvězd GW170817 vznikla malá černá díra, která svou gravitací působila na materiál ve svém okolí. Vznikl z něj rychle rotující disk materiálu, který dal vzniknout dvěma proudům radiace vycházejícím z černé díry kolmo na rovinu disku. 

Tyto relativistické proudy radiace se při pohledu ze Země pohybovaly sedminásobnou rychlostí světla. Jednalo se nicméně o iluzi způsobenou úhlem, pod kterým byly pozorovány. Podle Wenbina Lu, který se na výzkumu podílel, se proudy radiace pohybovaly minimálně 99.97% rychlosti světla.

Kromě teleskopu Hubble se na pozorováních podílely také observatoře Gaia a desítky radioteleskopů propojených do jednoho obřího interferometru.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit