do not follow here
Bílý trpaslík < LIVING fUTURE

21 nových extrémně lehkých bílých trpaslíků významně rozšířilo počty vzácné třídy hvězd

Astronomové vedení Kun Wangem objevili pomocí dat z pozemního teleskopu LAMOST a vesmírné observatoře Gaia 21 objektů, které by mohly patřit mezi tzv. extrémně lehké bílé trpaslíky (extremely low-mass whit dwarfs, ELM WDs). Doposud bylo známo jen kolem stovky těchto vyhaslých hvězd, které mají méně než 0,3 hmotnosti Slunce, každý další tak může prozradit nové informace o jejich vývoji a charakteristice.

MiseStartStatus
missions icon Gaia 19. 12. 2013 Probíhá


Bílý trpaslík

Když hvězdě velikosti Slunce dojde palivo pro termojadernou fúzi, odhodí svrchní vrstvy do svého okolí a její jádro se smrskne do malého hustého objektu. Výsledný bílý trpaslík dosahuje hmotnosti srovnatelné s hmotností Slunce, velikostí je však srovnatelný například se Zemí.

Vědci předpokládají, že z 98 % hvězd ve vesmíru nakonec vzniknou bílí trpaslíci. Neprobíhá v nich už termojaderná fúze a v průběhu svojí existence postupně chladnou. Nakonec z bílého trpaslíka vznikne trpaslík černý, je k tomu ale potřeba více času, než je stáří vesmíru.
Bílí trpaslíci s hmotností pod 0,3 slunečních mas zřejmě nemohou vzniknout sami o sobě. Vznikají v binárních systémech, kde je jejich materiál vysáván druhou hvězdou v systému. Ve své analýze vědci získali atmosférické parametry zkoumaných bílých trpaslíků a jejich radiální rychlosti. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bílý trpaslík

tag icon
Další články z kategorie
Bílý trpaslík
Načítám stránku...
x zrušit