Jasná kometa C/2017 K2 PANSTARRS (K2) se ve čtvrtek dostala nejblíže Zemi. I tak se nicméně nachází téměř 2x dál než Slunce (1,8 AU). A blíž už se nedostane. Objekt astronomové objevili už v roce 2017, když se nacházel mezi oběžnou drahou Saturnu a Uranu. Kometa K2 je výjimečná svou aktivitou ve velké vzdálenosti od Slunce - na snímcích pořízených před jejím objevem byla aktivní už 35 AU daleko.
Na vlastní oči nicméně tuto jasnou kometu neuvidíte, pro její pozorování v souhvězdí Hadonoše budete muset použít dalekohled nebo teleskop. Pozorovatelná by měla být v následujících týdnech, ideálně po tom, co zapadne Měsíc, který je nyní v úplňku. V době objevení byla kometa K2 nejvzdálenější pozorovanou aktivní kometou. Toto prvenství letos převzala nově objevená kometa C/2014 UN271, která je zároveň největší kometou, kterou kdy astronomové zpozorovali. Podle odhadů má jádro komety K2 rozměry 14-80 kilometrů, ale na takovou vzdálenost a při podobné aktivitě není snadné rozměry zjistit. Podle toho, jak se kometa pohybuje, pochází z Oortova oblaku. Na jejím povrchu vědci předpokládají existenci zmrzlého kyslíky, dusíku, oxidu uhličitého a uhelnatého, které při přiblížení Slunci sublimují a vytváří výrazný ocas.Živý přenos
Malé objekty, které po eliptických oběžných drahách obíhají kolem Slunce. Jsou složeny ze směsi prachu, ledů a hornin. Když se kometa přiblíží ke Slunci, je sluneční radiací zahřívaná, což uvolňuje materiál do volného prostoru. Ze Země se potom jeví, že má kometa zářivý chvost.