do not follow here
James Webb (JWST) < LIVING fUTURE

První pohled do hlubin vesmíru s teleskopem JWST, NASA zveřejnila první snímky

NASA konečně ukázala první vědecké snímky z nového teleskopu Jamese Webba. Přichází po více než půl roce od začátku mise, během kterého bylo zařízení postupně seřizováno a uváděno do provozu. Hned první fotografie obsahovala galaktickou kupu SMACS 0723, která vytváří gravitační čočku, díky které lze vidět zvětšené galaxie na jejím pozadí. Tato fotografie poskytla lidstvu zatím nejdetailnější pohled do hlubokého vesmíru.

MiseStartStatus
missions icon JWST 25. 12. 2021 Probíhá


Kupa galaxií

Galaktická kupa (galaxy cluster, hnízdo galaxií) je skupina gravitačně vázaných galaxií. Jedná se o největší známé struktury ve vesmíru, které pojí gravitace. V galaktické kupě se nachází stovky až tisíce galaxií.

Aktuálně

18:25
03.08.
Galaxie Cartwheel vyfocená teleskopem JWST.obrázek ke zprávě
07:06
15.07.
Teleskop Jamese Webba vyfotil planetu Jupiter. Snímek pochází z doby, kdy byly seřizovány jednotlivé instrumenty teleskopu.obrázek ke zprávě
Teleskop Jamese Webba se nyní dostává do vědecké fáze svojí mise. Během úterního odpoledne budou zveřejněny další snímky, mezi nimi mlhoviny (Carina Nebula a Southern Ring Nebula) a také exoplaneta WASP-96 b.

SMACS 0723

Galaktická kupa SMACS 0723 se nachází asi 4,2 miliard světelných let daleko. Jejich masa vytváří tak silné gravitační pole, že láme světlo, které k nám přichází zpoza kupy. Vzniká tak gravitační čočka, která působí jako lupa do ještě hlubšího vesmíru. Jedná se o zatím nejdetailnější pohled do vzdáleného vesmíru, jak ukazuje porovnání s teleskopem Hubble, který doposud držel tento rekord.
SMACS 0723 - Hubble vs JWSTPorovnání snímků galaktické kupy SMACS 0723 pořízených teleskopem JWST a Hubble

WASP-96 b

Exoplaneta WASP-96 b obíhá hvězdu vzdálenou přes 1 100 světelných let. Jedná se o plynného obra, který má zhruba polovinu hmotnosti Jupitera. Spektrální analýza světla, které prošlo její atmosférou, nyní ukazuje jasné stopy molekul vody.
Spektrální analýza světla procházejícího atmosférou exoplanety WASP-96 bSpektrální analýza světla procházejícího atmosférou exoplanety WASP-96 b

Jižní prstencová mlhovina (NGC 3132)

Planetární mlhovina se nachází asi 2 tisíce světelných let daleko a na šířku má necelý světelný rok. V jejím středu se nachází dvě hvězdy, z nichž jedna je bílý trpaslík o teplotě kolem 100 tisíc Kelvinů.
Jižní prstencová mlhovina JWSTJižní prstencová mlhovina zachycená teleskopem JWST
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
WASP 96 1140.8 ly
1 exoplanet

Galerie k článku

Více informací k tématu
    Líbil se Vám tento článek?
    Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

    Další zprávy z kategorie
    James Webb (JWST)

    tag icon
    Další články z kategorie
    James Webb (JWST)
    Načítám stránku...
    x zrušit