Vědcům z Caltech se podařilo dosáhnout supravodivosti v grafenu pokřiveném do "kouzelného úhlu". V tomto nezvyklém stavu hmoty mohou vypínat a zapínat její supravodivost pomocí obyčejného spínače. Výsledky výzkumu byly publikovány ve vědeckém magazínu Nature.
Supravodivost je stav materiálu, při kterém dochází k vedení elektrického proudu bez sebemenšího odporu. Zároveň je veškeré magnetické pole vytlačeno vně supravodivého materiálu, což umožňuje magnetickou levitaci. K supravodivosti dochází převážně při ochlazení vodiče na extrémně nízké teploty blízké absolutní nule. Existují však i materiály, které mohou být supravodiči při vyšších teplotách. Nový výzkum ukazuje, že supravodivosti lze dosáhnout v množství materiálů a za různých podmínek. Supravodiče lze využít při přenosu elektřiny na velké vzdálenosti, mohly by výrazně rozšířit použití maglevů, v lékařství by mohly zdokonalit magnetickou rezonanci (MRI) a nakonec by mohly umožnit také výkonnější elektronická zařízení.
Grafen pokřivený do kouzelného úhlu byl objeven v roce 2018. Je tvořen dvěma, nebo třemi vrstvami uhlíku o tloušťce jediného atomu, které jsou pootočeny o 1,05 stupně. Výsledný materiál se může chovat jako izolátor nebo supravodič v závislosti na množství elektronů, které jím prochází.