do not follow here
Teleskopy < LIVING fUTURE

Největší mapa vzdálených galaxií v infračervené pomáhá vědcům nahlížet do minulosti

Tým astronomů vedený Lamiya A. Mowlou zveřejnil snímek vesmíru pořízený teleskopem Hubble v blízké infračervené se zatím největším záběrem. Teleskop byl namířený k tzv. poli COSMOS (Cosmological Evolution Survey), části noční oblohy, která umožňuje studium vzdáleného vesmíru. Nachází se v něm vzácné vzdálené galaxie s rudým posuvem větším než 2 a také středně vzdálené (z=0,5-2).

MiseStartStatus
missions icon Hubble 24. 4. 1990 Probíhá


Nový výzkum astronomům poprvé poskytuje ucelený pohled na pole COSMOS v infračervené části elektromagnetického spektra blízké optickému světlu. Díky tomu budou moci nahlédnout do vzdáleného, raného vesmíru, jehož galaxie pozorujeme díky rozpínání vesmíru v infračerveném spektru.

Mapa vesmíru

Astronomové ze získaných dat vytvořili interaktivní mapu, kde si můžete vzdálené galaxie procházet sami.Interaktivní mapa pole COSMOS

COSMOS

COSMOS je část noční oblohy, která je několikrát větší než disk Měsíce. Vzhledem k tomu, že teleskop Hubble nedokáže vyfotit takovou velkou oblast na jednou, astronomové musí pořídit množství snímků, které potom spojí dohromady. Oblast je častým cílem astronomických průzkumů, a to včetně pozemních observatoří.
Pole COSMOS
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Teleskopy

tag icon
Další články z kategorie
Teleskopy
Načítám stránku...
x zrušit