do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

První detekce exoplanety obíhající dvě hvězdy zároveň prostřednictvím radiální rychlosti

Astronomům se podařilo detekovat drobné pohyby dvou hvězd v systému Kepler 16 způsobené obíhající exoplanetou b. Tato planeta obíhá obě hvězdy a její gravitace způsobuje odchylky v jejich pohybu. Podle nových měření má exoplaneta třetinu hmotnosti Jupitera (tedy asi stonásobek hmotnosti Země).



Hvězdný systém Kepler 16

Kepler 16 je binární hvězda ve vzdálenosti 250 svtěelných let, která se skládá ze dvou složek menších než Slunce. Větší z nich má 70 % sluneční hmotnosti a druhá asi pětinu. Exoplaneta Kepler 16 (AB) b byla objevena už v roce 2011 tranzitní metodou. Při ní vědci zjistí velikost planety, podle toho kolik světla hvězdy zablokuje. Nová pozorování pomocí metody radiální rychlosti zase odhalují její hmotnost. Exoplaneta Kepler 16 b má podle těchto měření třetinu hmotnosti planety Jupiter a 3/4 jejího poloměru.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
part of star image
part of star image
Kepler-16 245.4 ly
1 exoplanet

Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit