do not follow here
Hvězdy < LIVING fUTURE

Po dobu tří měsíců pulzoval na obloze neobvyklý zdroj silných rádiových vln, potom utichl

Při průzkumu zdrojů rádiových vln z hlubokého vesmíru vědci narazili na objekt, který se svým chováním vymyká všemu, co doposud pozorovali. Během tří měsíců vysílal velmi intenzivní radiaci s nezvyklou periodou 18 minut a potom zcela utichl. Astronomové dnes ve vesmíru neznají žádný objekt, který by se takto choval a dodnes neví, co rádiové signály způsobilo.



Aktuálně

12:20
24.03.
Podle nové studie je GLEAM-X J162759.5-523504 vhodným kandidátem pro zatím jen teoretický pulzar tvořený bílým trpaslíkem. Tyto objekty jsou v podstatě silně magnetičtí bílí trpaslíci, kteří vysílají pulzy podobné pulzarům. Tímto způsobem by bylo možné vysvětlit dlouhou periodu i intenzitu pulzů zdroje GLEAM-X J162759.5-523504.
Zmíněný zdroj rádiových vln dostal označení GLEAM-X J162759.5-523504 a analýza jeho světla odhalila, že se nachází kolem 4 tisíc světelných let daleko, tedy je součástí Mléčné dráhy. 

Nezvyklá perioda

Další průzkum ukázal tento zdroj v různých frekvencích elektromagnetického spektra v průběhu 3 měsíců v roce 2018. Před tím i po tom se zdá být v klidovém stavu. Záblesky rádiových vln se u něj objevovaly pravidelně každých 18 minut a 11 sekund. Podobné chování vykazují například neutronové hvězdy (pulzary), jejich perioda je ale výrazně kratší.

Intenzita záření

Nezvyklá je také intenzita tohoto záření, která je silnější než rádiové vlny pozorované u supermasivních černých děr v jádru galaxií. Objekt GLEAM-X J162759.5-523504 tak převyšoval jakýkoliv jiný rádiový zdroj na obloze. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by se jednalo o aktivní hvězdu hlavní posloupnosti. To podporuje i analýza polarizace světla z tohoto zdroje, silná polarizace naznačuje původ v silném magnetickém poli, které vychází z objektu výrazně menšího než Slunce.

Co signály způsobuje?

V úvahu tak připadá několik možných kandidátů: černá díra, magnetar (neutronová hvězda se silným magnetickým polem) nebo bílý trpaslík. Ačkoliv doposud astronomové nepozorovali, že by se některý z těchto objektů choval podobně jako GLEAM-X J162759.5-523504.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hvězdy

Načítám stránku...
x zrušit