Astronomové pořídili pomocí teleskopu VLT zatím nejdetailnější snímky úplného středu naší galaxie. Díky propojení několika teleskopů a novému postupu zpracování dat dosáhli 20x většího rozlišení, než bylo doposud možné. Mohli tak být svědky zatím největšího přiblížení hvězdy supermasivní černé díře, objevili novou hvězdu v její bezprostřední blízkosti a zároveň zpřesnili odhadovanou hmotnost centrální černé díry na 4,3 milionů Sluncí.
V jádrech galaxií se nacházejí supermasivní černé díry a jinak tomu není ani u Mléčné dráhy. V jejím středu leží objekt označovaný Sagittarius A*, který má podle odhadů hmotnost 4 milionů Sluncí. Samotná černá díra není už z principu pozorovatelná, kolem ní však rotuje vysokou rychlostí množství materiálu v akrečním disku, který produkuje intenzivní záření v různých částech elektromagnetického spektra. O něco dál obíhají černou díru masivní hvězdy a oblaka plynů a prachu, z jejichž pohybu lze zjistit další informace o objektu ve středu galaxie. Střed Mléčné dráhy je bohužel pozorovatelný pouze z jižní polokoule Země, od nás lze vidět pouze vnější část disku naší galaxie. I proto vznikají právě na jižní polokouli obří observatoře, které na střed naší galaxie dobře vidí.
Supermasivní černou díru v jádru Mléčné dráhy obíhá v bezprostřední blízkosti několik hvězd. Astronomové je pozorují a z jejich pohybu potom odvozují působení neviditelné černé díry. Nejnovější studie popisuje pozorování mezi březnem a červencem 2021, během kterého došlo k maximálnímu přiblížení hvězdy S29 k černé díře. Dostala se na vzdálenost pouhých 90 AU a kolem černé díry proletěla rychlostí 8740 km/s. Doposud vědci neviděli žádnou hvězdu blíž supermasivní černé díře, nebo se v její blízkosti pohybovat tak rychle. Astronomové propojením 4 teleskopů VLT (Very Large Telescope) do jednoho interferometru VLTI pozorovali několik hvězd obíhajících Sagittarius A*. Konkrétně šlo o už známé hvězdy S29, S55 a S62. Kromě toho se ale na snímcích objevila také doposud neznámá hvězda S300. Její existenci odhalilo právě zpřesnění a větší detail nejnovějších pozorování.