Okolo Mléčné dráhy obíhají další, menší galaxie - v jedné z nich se nyní astronomům podařilo identifikovat malou černou díru hvězdné hmotnosti. Nachází ze ve hvězdokupě, která je součástí galaxie Velké Magellanovo mračno. Tento objev se podařil prostřednictvím analýzy světla hvězdy, která tuto černou díru obíhá. Jedná se o první objev tímto postupem mimo naši vlastní galaxii a vědci doufají, že ne poslední.
Naši galaxii Mléčnou dráhu obíhají desítky menších galaxií, které jsou k ní gravitačně vázány podobně jako planety k hvězdám. Největší z nich jsou Velký a Malý Magellanův oblak (Velké a Malé Magellanovo mračno), které se nacházejí 163 tisíc a 200 tisíc světelných let daleko. Jedná se o trpasličí galaxie, které jsou sice dobře viditelné pouhým okem, ale pouze z jižní polokoule. Velký Magellanův oblak má hmotnost zhruba 1 % hmotnosti Mléčné dráhy a rozkládá se napříč 14 tisíci světelnými lety. Sousední Malý Magellanův oblak je asi o polovinu menší.
Do dnešního dne se astronomům podařilo zkoumat černé díry mimo naši galaxii pouze díky rentgenovému záření nebo gravitačním vlnám. Existuje však ještě jeden způsob, jak zkoumat objekty, které nelze vidět: pohyb těles v jejich okolí. Ten však byl doposud aplikován pouze v Mléčné dráze. Teď se vědcům podařilo sledovat pohyb hvězdy způsobený černou dírou v sousední galaxii. Zároveň jde o první případ černé díry, která se nachází v mladé hvězdokupě. Hvězdy v ní mají pouhých 100 milionů let, což je na poměry ve vesmíru velmi málo. Studiem podobných objektů by vědci mohli zjistit více o vývoji a růstu černých děr. Nově objevená černá díra s označením NGC 1850 BH1 má podle vědců zhruba 11 hmotností Slunce, zatímco hvězda, která ji obíhá, je asi 5x hmotnější než Slunce. Tento binární systém se nachází ve hvězdokupě NGC 1850.