do not follow here
Vesmír < LIVING fUTURE

Nejvzdálenější detekce fluoru ve vesmíru, jeho signál k nám letěl 12 miliard let

Astronomové prostřednictvím observatoře ALMA zachytili poprvé stopy chemického prvku fluor ve velmi vzdáleném vesmíru. Prvek, který je nedílnou součástí našich kostí, vystopovali do galaxie NGP-190387 s výrazným rudým posuvem. Odhadují, že signál k nám letěl dlouhých 12 miliard let.



Fluor se v galaxii NGP–190387 nachází v oblacích plynů a prachu, které vznikly z materiálu vyvrženého hvězdami při supernovách. Objev je evidencí, že fluor vznikl pouhých 1,4 miliard let po vzniku vesmíru. Jeho zdrojem jsou tedy hvězdy, které měly relativně krátký život (Slunce vzniklo před 4,5 miliardami let).

Galaxie NGP–190387

Na videu je ilustrace toho, jak by mohla vypadat galaxie NGP–190387 a v ní Wolf-Rayetova hvězda, ve které by mohly vznikat atomy fluoru.

Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Vesmír

tag icon
Další články z kategorie
Vesmír
Načítám stránku...
x zrušit