7. června proletěla orbitální sonda Juno kolem Ganymede a o den později kolem planety Jupiter. Přístroje na palubě tento průlet zaznamenaly a členové vědeckého týmu mise z něj vytvořili animaci. Můžete se tak proletět systémem největší planety sluneční soustavy a prohlédnout si povrch Ganymede o oblaka v atmosféře Jupitera z blízka. Měsíc Ganymede svou gravitací ovlivnil oběžnou dráhu sondy a zkrátil její oběh kolem Jupiteru z 53 na 43 dní.
9. 6. 2021 Vesmírná sonda Juno v pondělí navštívila měsíc Ganymede u planety Jupiter. Jedná se první návštěvu po více než 20 letech od posledního přiblížení sondy Galileo. Sonda Juno proletěla ve vzdálenosti zhruba 1 000 kilometrů od povrchu měsíce a pořídila detailní snímky jeho povrchu. Zároveň také prozkoumala jeho magnetické pole. Výsledky z tohoto průletu mají potenciál výrazně posunout naše poznání Ganymede a zřejmě tak ovlivní budoucí mise k Jupiteru.
Juno u planety Jupiter
Vesmírná sonda Juno má primárně za úkol zkoumat planetu Jupiter. NASA však nedávno rozhodla, že se při prodloužené misi podívá také na velmi zajímavé měsíce největší planety sluneční soustavy. Mezi ně rozhodně patří právě Ganymede - největší měsíc ve sluneční soustavě s vlastním magnetickým polem.
Průlet kolem Ganymede
Sonda Juno v pondělí proletěla ve vzdálenosti kolem tisíc kilometrů od povrchu Ganymede. Na prvních snímcích lze pozorovat nádherné detaily kráterů a zvrásněného povrchu, který by mohl být výsledkem tektonické aktivity v nitru měsíce.
Více informací