Sonda Juno se přibližuje Jupiteru jako žádná jiná, zachytila díky tomu zatím nejenergetičtější částice
20. 06. 2021
Unikátní dráha vesmírné sondy Juno ji přivádí do bezprecedentní blízkosti planety Jupiter. Ve vzdálenosti pouhých 1,12 - 1,41 poloměrů planety nyní detekovala zatím nejenergetičtější částice. Jejich energie je podle nové studie 10x vyšší než doposud zachycené protony. Mohlo by se jednat o ionty od helia až pod síru.
Vědci objevili doposud neznámý jev v polární záři na Jupiteru
30. 3. 2021 Vědcům se podařilo v datech z orbitální sondy Juno identifikovat nové útvary v polárních zářích na planetě Jupiter. Zatím nepojmenovaný fenomén má tvar kruhu a rozpíná se rychle ze svého středu. Podle vědců by mohly zárodky tohoto jevu vznikat daleko od samotné planety na hranici její magnetosféry při interakci se slunečním větrem.
Nově identifikovaný jev byl pozorován v ultrafialovém spektru, ve kterém vědci polární záře planety běžně pozorují. Dosavadní pozorování teleskopem Hubble i sondou Juno ukazují, že většina polárních září Jupitera je generována vnitřními procesy v magnetosféře. Nový jev ale zřejmě pochází z hranice magnetosféry, kde dochází k interakci s částicemi ze slunečního větru.
Studie přijatá k publikaci v magazínu Journal of Geophysical Research: Space Physics nabízí ještě jedno možné vysvětlení vzniku tohoto jevu: přepojení magnetických siločar na denní straně planety.
Nový fenomén v polární záři Jupitera zachycený sondou Juno
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích