Nový vesmírný teleskop NASA Roman by mohl být podle vědců schopen detekovat až 100 tisíc exoplanet. Nové planety by měly jít v pozorováních poznat hned dvěma odlišnými metodami: tranzitní a pomocí gravitační mikročočky. V obou případech je potřeba dlouhé a detailní pozorování hvězd, a na to bude Roman dobře vybaven.
Nancy Grace Roman Space Telescope (NGRST, RST), Roman, a dříve také WFIRST (Wide Field Infrared Survey Telescope) je plánovaný vesmírný teleskop NASA. Jeho vypuštění je plánováno na rok 2025 a měl by pozorovat vesmír ve viditelném a infračerveném spektru elektromagnetického záření. Rozlišení snímků teleskopu bude 100x větší než u vesmírného teleskopu Hubble.
5. 3. 2021 NASA vylepšila parametry vyvíjeného teleskopu RST (Roman Space Telescope), aby rozšířila jeho možnosti. Teleskop bude vybavený blízkým infračerveným filtrem, který rozšíří světelné spektrum, které bude moci teleskop pojmout, o celých 20 %. Teleskop Roman bude zkoumat vesmír ve viditelném a infračerveném světle.
Teleskop
Vlnová délka (v nanometrech)
Hubble
200 - 1 700
James Webb
600 - 28 000
Roman
500 - 2 300
Viditelné spektrum se nachází v rozmezí 400 - 700 nanometrů. Menší vlnová délka se řadí do ultrafialového spektra, které částečně dokáže pozorovat teleskop Hubble. Naopak elektromagnetická radiace s vlnovou délkou nad 700 nanometrů je infračervené světlo, do kterého nejlépe prohlédne teleskop Jamese Webba.
Více informací