do not follow here
Uran < LIVING fUTURE

Teleskop Chandra zachytil rentgenové záření od planety Uran, vědci zatím neví, co jej způsobuje

Po analýze dat z dřívějších let vědci oznámili první detekci rentgenového záření na planetě Uran. Zatím ale není zřejmé, co toto energetické záření na vzdálené planetě způsobuje. Mohlo by jít o jev podobný polárním zářím na jiných planetách, případně by také mohlo jít o výsledek reakce částic v okolí planety se slunečním větrem.



Nová data nejsou až tak nová, pochází totiž z let 2002 a 2017. Teprve nedávno je však vědci analyzovali a přišli s novou studií publikovanou v Journal of Geophysical Research: Space Physics. Uran navštívil pouze jediný průzkumník ze Země - Voyager 2. Od té doby jsou vědci odkázáni na teleskopy, které jej pozorují z dálky.

V datech z roku 2002 nyní objevili jasné známky rentgenového záření (na obrázku) a v datech z roku 2017 dokonce možný rentgenový záblesk o větší intenzitě.

Přítomnost rentgenového záření u velkých planet ve sluneční soustavě není žádnou výjimkou. Jupiter i Saturn rozptylují rentgenové světlo vycházející ze Slunce. U Uranu se ale zdá, že je přítomen ještě jeden zdroj rentgenového záření: mohlo by jít o prstence podobně jako u Saturnu, nebo o polární záře, které už byly na Uranu pozorovány v jiných vlnových délkách.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Uran

Načítám stránku...
x zrušit