do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Kometa 2019 LD2 se na krátko zastavila mezi trojány planety Jupiter

Podle nové studie v magazínu The Astronomical Journal se planetka/kometa 2019 LD2 dočasně zařadila mezi trojany Jupitera. Tento objekt se původně řadil mezi kentaury - ledové planetky mezi oběžnými drahami planet Jupiter a Neptun. Postupně se však tato planetka začala přibližovat Slunci, zahřívat a vykazovat vlastnosti komet, zejména dlouhý ocas. Nyní se 2019 LD2 nachází v blízkosti planetek na oběžné dráze Jupitera označovaných jako trojany, podle simulací jde ale o umístění dočasné.



Podle nové studie má kometa 2019 LD2 průměr mezi 0,2 a 1,8 kilometrů. 

Původně planetka P/2019 LD2 se ze svého původního umístění mezi kentaury za oběžnou drahou planety Jupiter postupně začala přibližovat Slunci. Díky tomuto přiblížení vnitřní části sluneční soustavy začaly růst teploty na jejím povrchu a sublimaci volatilních sloučenin, čímž vzniká tzv. koma, tedy ocas komety. Ten byl poprvé pozorován v dubnu 2019.

Z tělesa se tak stala kometa C/2019 LD2. Na své cestě ke Slunci se ale přiblížila Jupiteru a byla ovlivněna jeho gravitací. Tento manévr ji zavedl mezi trojány planety v Lagrangeově bodu L4, kde se nyní vyskytuje.

Za dva roky by se planetka mohla opět přiblížit planetě, což znovu ovlivní její oběžnou dráhu. Astronomové předpokládají, že planeta pošle kometu do vnitřní sluneční soustavy. Simulace také ukazují, že existuje 90% šance, že během 500 tisíc let se kometa opět potká s planetou Jupiter, která ji naopak vymrští zcela ze sluneční soustavy.

Trojany

Trojany (nebo také trojány) jsou malé planetky, které obíhají Slunce společně s planetami v jejich lagrangeových libračních bodech L4 a L5. Nachází se tedy stejně daleko od Slunce jako planeta, obíhají jej však 60 ° před a za planetou, v místech, kde mají díky vzájemně působící gravitaci od planety a Slunce stabilní oběžnou dráhu. 

Nejznámější jsou trojany planety Jupiter, kterých bylo v roce 2018 známo na 7 tisíc kusů, z nichž některé dosahují v průměru až 200 kilometrů. Podobné objekty byly objeveny také u planety Neptun, kde je zatím známo 22 trojanů a 7 u Marsu. V roce 2010 byla objevena trojánská planetka také u Země (2010 TK7), pozdější počítačové simulace nicméně ukázaly, že jde pouze o dočasného návštěvníka z pásu asteroidů.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit