NASA ve čtvrtek večer středoevropského času zopakovala zážeh motorů rakety SLS (tzv. green run). První test SLS proběhl už v lednu, ale byl automaticky přerušen po 67 z původně plánovaných 485 sekund. Během dnešního testu byly zažehnuty všechny 4 trysky hlavního stupně rakety SLS po dobu 8 minut.
Úspěch! Motory RS-25 vydržely pracovat celých 500 sekund a raketa SLS prošla důležitým milníkem před svou první misí k Měsíci.
21:37 18.03.
Zážeh
20:50 18.03.
NASA potvrzuje, že do zážehu zbývá méně než 45 minut a vše zatím probíhá podle plánu
20:24 18.03.
Zážeh je nyní plánován na 21:30 CET.
19:38 18.03.
Tankování tekutého vodíku bylo dokončeno
13:48 12.03.
Testovací zážeh rakety SLS nyní NASA plánuje na čtvrtek 18. března.
Rozbalit všechny aktuality
Americká vesmírná agentura zůstává i po problémech při posledním testu rakety SLS mírně optimistická a nevylučuje první start této těžké rakety ještě v tomto roce. První let SLS do vesmíru bude mise Artemis-1, při které vynese nová raketa do vesmíru zatím ještě nepilotovanou loď Orion. Při této více než třítýdenní misi obletí vesmírná loď Orion Měsíc a potom se vrátí na Zemi.
19. 5. 2020 Kdyby byly rakety průhledné, viděli bychom, jak spotřebovávají své palivo. Animace publikovaná na youtube kanálu uživatele Hazegrayart porovnává rakety Saturn V, Falcon Heavy, SLS a Raketoplán, při letu na oběžnou dráhu.
Legenda k videu
Červená: kerosene RP-1
oranžová: tekutý vodík (LH2)
Modrá: tekutý kyslík (LOX)
Raketa Saturn V je nejstarší a vynášela v 60. a 70. letech do vesmíru astronauty při misích Apollo. V 80. letech ji při vynášení posádek na oběžnou dráhu nahradil raketoplán, který fungoval až do roku 2011. Jeho nástupcem má být raketa SLS, která je stále ve vývoji. V animaci je pro srovnání ještě raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX, která je dnes nejsilnější raketou v provozu.
A kolik tyto rakety nakonec spotřebují paliva při cestě na oběžnou dráhu? To se hodně liší podle technologie a nákladu, který vynáší. Samozřejmě při cestě například na Měsíc, je potřeba paliva více než na oběžnou dráhu Země, proto jsou hodnoty přepočítány na dopravení uvedeného nákladu na oběžnou dráhu Země.