V obyvatelné zóně sousední hvězdy Alfa Centauri A by se mohla nacházet exoplaneta

Analýza pozorování v infračerveném spektru odhalila u sousední hvězdy slabý signál, který by mohl znamenat existenci exoplanety. Zatím se nicméně jedná pouze o kandidátský objekt, který bude muset být ještě potvrzen. Potenciální planeta se nachází v obyvatelné zóně hvězdy Alfa Centauri A podobné Slunci, kde jsou vhodné podmínky pro existenci kapalné vody na povrchu.

Alfa Centauri A, možná exoplaneta

Alfa Centauri A, možná exoplaneta Na levé straně je infračervený snímek systému Alfa Centauri s hvězdami A a B pořízený pomocí koronagrafu, který zakrývá samotnou hvězdu, aby bylo možné zkoumat její bezprostřední okolí. Čísly 1-3 jsou označeny systematické artefakty. Na pravé straně je výřez okolí hvězdy A, přerušovanou čárou je naznačena obyvatelná zóna hvězdy a označením C1 je indikována možná exoplaneta.Exoplaneta Alfa Centauri Aa

Planeta velikosti Neptunu by mohla obíhat Alfa Centauri A ve vzdálenosti 1-2 AU, tedy v podobné vzdálenosti jako Země, nebo Mars od Slunce. Kandidátský objekt byl objeven pomocí teleskopu VLT (Very Large Telescope) v Čile. Podle vědců však není jisté, zda se jedná skutečně o planetu. Podobný signál by totiž mohl způsobit také oblak prachu, nebo jen umělý artefakt na snímku. Objev nového kandidáta na exoplanetu je výsledkem programu NEAR (Near Earths in the Alpha Cen Region) vedeným Evropskou jižní observatoří (ESO), jejímž členem je také Česká republika. V rámci tohoto programu hledají astronomové pomocí teleskopu VLT planety podobné Zemi u hvězd Alfa Centauri A a Alfa Centauri B.

Další exoplanety v systému Alfa Centauri

U sousední trojhvězdy hvězdy Alfa Centauri už byla objevena nejméně jedna exoplaneta - obíhá nejmenší hvězdu v systému, Proxima Centauri. Planeta Proxima c se sice také nachází v obyvatelné zóně hvězdy, ta však patří do kategorie červených trpaslíků. Tyto hvězdy jsou relativně chladné a jejich obyvatelná zóna je tedy příliš blízko, planety v jejich okolí tak mohou přijímat velké množství radiace. U Proxima Centauri byl detekován ještě jeden kandidát na exoplanetu, nachází se nicméně poměrně daleko od hvězdy a půjde zřejmě o velmi chladné místo.

Informace o hvězdě Alpha Centauri

Vzdálenost od Slunce: 4.4 světelných let
Hvězda Typ hvězdy Hmotnost
hmotností Slunce
Exoplanety
Alpha Centauri A Žlutá hvězda 1.1 0
Alpha Centauri B Oranžová hvězda 0.91 0
Proxima Centauri Červený trpaslík 0.12 1
Více o této hvězdě
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Alfa Centauri

Na nejbližší hvězdě Proxima Centauri se objevila jedna z nejsilnějších zaznamenaných erupcí

Nově publikovaná studie popisuje objev extrémně silného záblesku z hvězdy Proxima Centauri, která se nachází 4,2 světelných let daleko a je tak nejbližší hvězdou ke Slunci. Na tuto erupci narazili astronomové při pozorování hvězdy devíti teleskopy na Zemi i ve vesmíru. V dalekém ultrafialovém spektru se jedná o nejzářivější detekovanou erupci.

celý článek

Od nejbližší hvězdy Proxima Centauri k nám přichází neznámý rádiový signál

Astronomům se pomocí teleskopu Parkes v Austrálii podařilo zachytit rádiový signál, který k nám přichází od nejbližší hvězdy Proxima Centauri. Jeho původ zatím není známý a objevil se pouze jednou. Vědci, kteří hledají známky vyspělých civilizací ve vesmíru, jsou nadšení, ale zároveň upozorňují, že možných vysvětlení původu signálu bude jistě více.

celý článek

Astronomové potvrdili existenci exoplanety u sousední hvězdy

Pomocí přístroje ESPRESSO na teleskopu VLT se vědcům podařilo potvrdit existenci exoplanety Proxima Centauri b. Jde o nejbližší potvrzenou exoplanetu sluneční soustavě, která má navíc velikost podobnou Zemi, a vědce tedy velmi zajímá. Zároveň také změřili její parametry s vysokou přesností.

celý článek

Astronomové se pokusili vyfotit exoplanetu u nejbližší hvězdy, mohla by mít velké prstence

Kolem hvězdy Proxima Centauri, která se nachází Slunci nejblíže, pravděpodobně obíhají alespoň dvě exoplanety. K planetě Proxima Centauri b, která byla objevena v roce 2016, přibyla na začátku letošního roku ještě zatím nepotvrzená exoplaneta c, obě byly objeveny prostřednictvím pozorování pohybu hvězdy. Exoplanetu Proxima c se nyní astronomové pokusili pozorovat přímo, výsledky však nebyly zcela jednoznačné.

celý článek

U nejbližší hvězdy se možná skrývá druhá exoplaneta - je velká a ledová

Tým vědců objevil náznaky další exoplanety u Proxima Centauri - nejbližší hvězdy Slunci. Šlo by o už druhou planetu v tomto systému, první planeta Proxima Centauri b byla objevena už v roce 2016. Podobně jako u planety b, byla i planeta c objevena metodou pozorování gravitačního vlivu těchto planet na hvězdu. Výsledky tohoto výzkumu byly prezentovány na konferenci Breakthrough Discuss členy vědeckého týmu.

celý článek

U nejbližší hvězdy by mohla být dostatečně nízká radiace pro existenci života

Při hledání potenciálně obyvatelných planet mimo sluneční soustavu se astronomové často dívají směrem k nejbližší hvězdě - Alfa Centauri. Jde ve skutečnosti o tři hvězdy vázané k sobě gravitační silou a každá je tak trochu jiná. U dvou z nich však panují podmínky, které by mohly existenci života umožňovat. Vyplývá to z pozorování rentgenového teleskopu Chandra, který zkoumal intenzitu radiace vycházející z těchto hvězd.

celý článek

Naše místo ve vesmíru: Naše místo ve vesmíru, díl 3: Okolí deseti světelných let (update 2018)

V okolí sluneční soustavy se nachází mezihvězdné vakuum, rozsáhlý prostor, který je plný ničeho. Přesto v něm najdeme několik smítek, která září na naší noční obloze a která vědce nesmírně zajímají, jde totiž o nejbližší hvězdy, sousedy našeho Slunce. V následujícím díle našeho seriálu Naše místo ve vesmíru prozkoumáme hvězdy, které se nachází v bublině s poloměrem deset světelných let a středem v naší hvězdě.

celý článek