Orbitální sonda MRO vyfotila z výšky 318 kilometrů barevné duny, které ukazují sezónní koloběh oxidu uhličitého na planetě. Díky nízkým teplotám na Marsu se zde tento plyn nachází ve formě ledu, v letním období však dochází k jeho sublimaci do atmosféry. Při tomto procesu vznikají malé kapsy plynu smíchané s tmavým prachem, které čas od času vytrysknou na povrch. Dávají tak vzniknout tmavým skvrnám v dunách, které vidíme na tomto snímku.
Snímek byl pořízen instrumentem HiRISE (High Resolution Imaging Science Experiment) na palubě vesmírné sondy MRO (Mars Reconnaissance Orbiter). Oblast na snímku se nachází poblíž severního pólu Marsu.
31. 7. 2020 Ve čtvrtek odletěla do vesmíru raketa Atlas V s roverem Perseverance, který míří na Mars. Na sousední planetě přistane 18. února příštího roku v kráteru Jezero. Právě nad tímto místem se můžete proletět v novém videu poskládaném ze snímků z orbitální sondy Mars Express.
Animace byla vytvořena ze snímků pořízených sondou Mars Express mezi roky 2004 a 2008.
Jezero je impaktní kráter s průměrem 45 kilometrů. Snímky z oběžné dráhy naznačují, že před 3,5 miliardami let byl kráter zatopený vodou. Obsahuje dokonce přítokové i odtokové koryto, kterým proudila voda.
Podle vědců jde o jedno z míst na Marsu, kde v minulosti mohly existovat podmínky vhodné život. Jedním z hlavních úkolů roveru Perseverance bude hledání známek tohoto života.
Více informací