do not follow here
Virgin Galactic < LIVING fUTURE

Suborbitální loď VSS Unity od Virgin Galactic nouzově přistála poté, co nezažehl její motor

Sobotní testovací suborbitální let společnosti Virgin Galactic skončil předčasně, když loď VSS Unity nouzově přistála na novém kosmodromu v Novém Mexiku. VSS Unity létá zhruba do 80kilometrové výšky, část letu se nese zavěšená na speciálním letadle, od kterého se v průběhu letu oddělí a dál pokračuje pomocí svého raketového motoru. Tento motor nicméně nepracoval jak má a tak byla operace přerušena. VSS Unity následně přistála s oběma piloty bezpečně na Zemi.



Suborbitální lety Virgin Galactic

Společnost Virgin Galactic vyvíjí vlastní komerční suborbitální letadlo, se kterým chce vozit zájemce na hranici vesmíru. Turisté mají do výšky zhruba 80 kilometrů létat v raketoplánu SpaceShipTwo, který svůj let začíná oddělením od mateřské lodi v 15kilometrové výšce. Zbytek cesty jej pohání raketový motor. Po několika minutách ve stavu beztíže se SpaceShipTwo vrací zpět k zemi, přistává horizontálně, podobně jako letadlo.

První lodí kategorie SpaceShipTwo byla VSS Enterprise, která však byla zničena při nehodě v roce 2014. Aktuálně společnost létá s dvojčetem této lodi VSS Unity (dříve byla označována také jako VSS Voyager). Na začátku roku 2021 byla představena také nová verze s ocelovým pláštěm SpaceShip III (VSS Imagine).

Důležité testovací lety Virgin Galactic

Datum Loď Let
2018/12 VSS Unity První let s posádkou do výšky 83 kilometrů.
2019/2 VSS Unity Druhý let s posádkou do výšky 90 kilometrů
2020/12 VSS Unity Nepodařený let s předčasným přistáním.
2021/5 VSS Unity Let s posádkou do výšky 89 kilometrů
2021/7 VSS Unity Let se čtyřčlennou posádkou do výšky 86 kilometrů
Těsně před zážehem ztratil palubní počítač kontakt s motorem. Tato situace byla automaticky vyhodnocena a z bezpečnostních důvodů k zážehu vůbec nedošlo. Pro VSS Unity to nebyl žádný výraznější problém, létat i přistávat může snadno i bez tohoto motoru. Dvoučlenná posádka po asi hodině od startu přistála v Novém Mexiku. Kromě posádky bylo na palubě také několik experimentů NASA. 

Zatím není zřejmé, kdy budou testovací lety Virgin Galactic pokračovat. Testovací lety VSS Unity pomalu spějí ke svému konci a brzy by měli letět na hranici vesmíru zaměstnanci společnosti v předváděcím letu. Jízdenku si u Virgin Galactic už zakoupilo na 600 zájemců z celého světa. Cena za let s Virgin Galactic je 250 tisíc dolarů.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Virgin Galactic

tag icon
Další články z kategorie
Virgin Galactic
Načítám stránku...
x zrušit