K ISS odletěla z Bajkonuru tříčlenná posádka, u stanice přistála po rekordních 3 hodinách letu

Z kazachstánského kosmodromu dnes krátce před osmou hodinou ranní našeho času odletěla vesmírná loď Sojuz s tříčlennou posádkou. U stanice Sojuz zakotvil v rekordním čase v 10:48, loď totiž využila nejkratší možnou cestou, která zabere pouhé tři hodiny letu.

Mezinárodní vesmírná stanice

Mezinárodní vesmírná stanice Mezinárodní vesmírná stanice ISS (International Space Station)Doposud létali astronauti na ISS dlouhé dva dny, teprve v poslední době se zkouší kratší letové dráhy. Zatím nejrychlejší cesta k ISS trvala posádce 6 hodin, novou tříhodinovou cestu zatím absolvovaly pouze automatické nákladní lodě bez posádky.
Více informací k tématu
  Líbil se Vám tento článek?

  Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

  Chcete vědět o dalším článku?

  Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


  Další zprávy z kategorie Lety do vesmíru

  Boeing se připravuje na opakovaný testovací let k ISS, aktuálně je plánován nejdřív na květen, pravděpodobnější je ale srpen

  19. 4. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Společnost Boeing plánuje opakování testovacího letu OFT-1 s komerční vesmírnou lodí CST-100 Starliner. Nově vyvinutá kapsle při něm poletí, zatím ještě bez posádky, k Mezinárodní vesmírné stanici. Při předchozím testu na konci roku 2019 se Starliner sice dostal do vesmíru, ale chyba v počítači zabránila dokončení mise a loď předčasně přistála na Zemi.

  Už příští týden odletí k ISS vesmírná loď Crew Dragon s posádkou

  17. 4. 2021 (novější než zobrazený článek)

  NASA a SpaceX dál počítají s dubnovým startem mise Crew-2. Během druhého oficiálního letu nové vesmírné lodi poletí čtveřice astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici. Na palubě budou dva astronauti NASA, jeden z ESA a jeden z Japonska (JAXA). NASA ani SpaceX pro tuto misi aktuálně nevidí žádné potenciální problémy. Už začátkem dubna přiletěl k ISS také ruský Sojuz s posádkou.

  celý článek

  NASA vybrala vesmírnou loď Starship pro dopravu astronautů na povrch Měsíce při misích Artemis

  17. 4. 2021 (novější než zobrazený článek)

  NASA v pátek zveřejnila, že při misích Artemis budou astronauti létat na povrch Měsíce ve vesmírné lodi Starship od SpaceX. Doposud se programu Human Landing System (HLS) účastnily kromě SpaceX také společnosti Blue Origin společně s Lockheed Martin a Northrop Grumman a Dynetics. NASA nyní bude ve vývoji pokračovat pouze se společností SpaceX, které udělí kontrakt za 2,9 miliardy dolarů.

  celý článek

  Starship SN9 úspěšně vyletěla do výšky 10 km, při přistání ale explodovala

  2. 2. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Dlouho očekávaný let prototypu SN9 proběhl v úterý večer podle plánu. Ocelový prototyp vylétl pomocí tří motorů Raptor úspěšně do výšky 10 kilometrů. Následně se otočil do horizontální polohy, kde udržel pomocí křídel stabilitu. Těsně před přistáním potom měly být znovu zažehnuty dva motory Raptor, jeden z nich však měl poruchu a Starship SN9 explodovala při dopadu.

  celý článek

  Astronauti na ISS dokončili 4 roky trvající výměnu baterií stanice

  2. 2. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Dvojice astronautů v neděli dokončila výměnu starých baterií orbitálního komplexu za nové. Původní nikl-vodíkové baterie byly nahrazeny moderními lithium-iontovými. Nové baterie jsou výrazně výkonnější - je jich potřeba jen polovina. ISS je využívá, když se zrovna nachází na noční straně zeměkoule a nemůže generovat elektřinu svými obřími solárními panely.

  SN9 nakonec nepoletí ani v pátek, na rampu se už nicméně vydává další prototyp SN10

  29. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Společnost SpaceX chtěla během pátku poslat prototyp Starship SN9 do výšky 10 kilometrů (původně to bylo 12,5 kilometrů). Tento testovací let se očekává už posledních několik dní, kdy prototyp postupně prošel několika statickými zážehy. V pondělí i ve čtvrtek to už vypadalo na skutečný start, ale nakonec byl vždy odvolán. Nejprve kvůli nehodnému počasí, potom kvůli administraci.

  celý článek

  Vesmírní turisté, kteří mají příští rok letět se SpaceX na ISS, zaplatí každý 55 milionů dolarů

  27. 1. 2021 (novější než zobrazený článek)

  Společnosti SpaceX a Axiom Space plánují s NASA na leden příštího roku první komerční let k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Na palubě vesmírné lodi Crew Dragon budou tři vesmírní turisté a jeden zkušený astronaut. Tři vesmírní pionýři zaplatí za 8 dní ve vesmíru každý 55 milionů dolarů.

  celý článek