do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Výkonný teleskop VLT vyfotil exoplanetu ve vzdálenosti 63 světelných let

Do dnešního dne bylo objeveno několik tisíc exoplanet, jen pár desítek z nich však bylo pozorováno přímo. Většina exoplanet byla pozorována buď tak, že částečně zastínila světlo hvězdy, nebo bylo možné detekovat, jak na hvězdu působí svou gravitací. Astronomům se nyní podařilo rozšířit ne příliš početné řady exoplanet přímo vyfocených ve viditelném nebo infračerveném světle o Beta Pictoris b.



Beta Pictoris b je masivní exoplaneta obíhající mladou hvězdu ve vzdálenosti 63 světelných let. Je 13x hmotnější a 1,5x větší než Jupiter a obíhá svou hvězdu ve vzdálenosti 9 AU, což je zhruba vzdálenost Saturnu od Slunce. Beta Pictoris b je tak exoplanetou s nejmenší vzdáleností od své hvězdy, která byla kdy vyfotografována.

Pohyb exoplanety Beta Pictoris b

Aktuálně (říjen 2020) bylo přímo pozorováno 26 exoplanet nebo hnědých trpaslíků (tyto dva druhy objektů není snadné na dálku rozlišit). Hlavním problémem při přímém pozorování exoplanet je, že planety samy nesvítí, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy, která je ale vždy výrazně přesvítí. Na vzdálenosti i kdyby jen jednotek světelných let tak není snadné oddělit od sebe světlo z hvězdy a odrážené světlo od exoplanety. Přímé pozorování takto vzdáleného objektu bylo umožněno výkonným přístrojem SPHERE, který zpracovává světlo zachycené teleskopem VLT (Very Large Telescope) v Čile. V příštích letech bude možné pozorovat další exoplanety, jak budou do provozu uváděny nové výkonné teleskopy, mezi které patří například E-ELT (European Extremely Large Telescope), JWST (James Webb Space Telescope) nebo GMT (Giant Magellan Telescope).
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
Beta Pictoris 64 ly
2 exoplanet
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit