do not follow here
Artemis < LIVING fUTURE

NASA zveřejnila dílčí kroky lunárního programu Artemis pro následující roky

Americká vesmírná agentura NASA zveřejnila aktualizované detaily lunárního programu Artemis. Po 18 měsících od stanovení data 2024 pro přistání posádky na Měsíci, jsou definovány klíčové součásti tohoto programu, jako jsou jeho jednotlivé fáze, a prostředky potřebné pro jeho realizaci. Program Artemis (kde je počítáno s vývojem rakety SLS, lodi Orion a přistávacího modulu) má stát do roku 2024 28 miliard dolarů.



Mezi novými informacemii v plánu NASA je například potvrzeno místo přistání mise Artemis-3 v blízkosti jižního pólu. Nepotvrdily se tak spekulace z posledních dní, že by posádka mohla směřovat například na jedno z míst přistání misí Apollo, která jsou dostupnější.

Dále je také definován rozvoj lunární stanice Artemis Base Camp do konce dvacátých let. Tato stanice by měla podporovat život několikačlenné posádky po dobu několika měsíců.

Celých 16 miliard dolarů z plánovaného rozpočtu půjde na financování vývoje přistávacích modulů (HLS), čímž NASA zaúkolovala soukromé společnosti SpaceX, Blue Origin společně s Lockheed Martin, Northrop Grumman a Draper, poslední společností je potom Dynetics.

Celkový rozpočet je třeba ještě schválit v americkém kongresu, zejména prvotní částku 3,2 miliardy dolarů na rozjetí vývoje přistávacích modulů.

 

Lunární program Artemis

Artemis je dlouhodobý lunární program NASA, jehož cílem je dopravit na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích lidskou posádku. Postupně by měla během tohoto programu vzniknout v blízkosti jižního pólu Měsíce obyvatelná stanice.

Robotické mise

Od roku 2022 chce NASA posílat na Měsíc dvakrát ročně náklad prostřednictvím svých soukromých partnerů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Automatické vesmírné lodě budou na povrch Měsíce vozit technologické demonstrátory a vědecká zařízení.
Datum Mise
2023 / Q3 přistávací modul Nova-C vybavený přístroji od NASA a dalších zákazníků přistane rámci mise IM-1 v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce.
2023 / Q3 přistávací modul Peregrine doveze na povrch Měsíce malý rover Iris.
2023 / Q4 druhý přistávací modul Nova-C přistane v blízkosti kráteru Shackleton.
2024 / Q4 přistávací modul Griffin doveze na povrch Měsíce rover VIPER
2024 na povrch Měsíce dosedne přistávací modul Blue Ghost od Firefly Aerospace s několika vědeckými instrumenty NASA

Mise s posádkou

Artemis I První mise programu Artemis byla zatím ještě bez posádky. Vesmírná loď Orion při ní byla vynesena do vesmíru raketou SLS při jejím prvnímletu a po obletu Měsíce se úspěšně vrátila na Zemi. Mise trvala přes 30 dní. Artemis II První let vesmírné lodi Orion s posádkou je plánován na rok 2024. Během desetidenní mise Artemis-2 obletí čtyřčlenná posádka Měsíc a bez přistání se vrátí zpět na Zemi. Po dosažení oběžné dráhy Země se posádka opakovaně přiblíží ke třetímu stupni rakety SLS. Gateway V roce 2023 by měla začít výstavba orbitální lunární stanice Gateway. Na oběžné dráze se spojí první dva moduly, které poslouží jako základ stanice. Artemis III První let astronautů na povrch Měsíce je plánovaný na rok 2025. Na povrch se dostanou prostřednictvím vesmírné lodi Starship od SpaceX, se kterou se Orion spojí na oběžné dráze. Tzv. Starship bude na posádku lodi Orion čekat na oběžné dráze Měsíce, kam se dostane pomocí komerční rakety. Součástí mise bude také historicky první žena, která vstoupí na povrch, kde posádka stráví asi týden. Artemis IV Mise Artemis IV by měla být první pilotovanou misí k orbitální lunární stanici Gateway, zde posádka připojí obytný modul I-Hab, který s sebou přiveze ze Země. Z Gateway se potom vydají k povrchu Měsíce. Artemis V Mise Artemis V bude první, která poletí jak ke Gateway, tak na povrch Měsíce. Další vývoj Do konce 20. let chce NASA v blízkosti jižního pólu Měsíce založit Artemis Base Camp, kde by měla být posádka schopná fungovat až několik měsíců v kuse. Součástí stanice bude ubytovací modul pro čtyři astronauty, rovery s přetlakovou kabinou i bez ní, elektrárna i zařízení na zpracování různých materiálů přímo na místě.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Související článek

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Artemis

tag icon
Další články z kategorie
Artemis
Načítám stránku...
x zrušit