Po třech měsících testů je vesmírný teleskop CHEOPS připraven začít své vědecké operace a pozorovat exoplanety. Během ověřování správného fungování se teleskop zaměřil na několik konkrétních hvězd a pozoroval jejich světlo. Vědci poté analyzovali výsledky a ověřovali přesnost vědeckých instrumentů. Teleskop vše zvládl na výbornou.
Mezi pozorované hvězdy v testovací fázi patřila například hvězda HD 88111 ve vzdálenosti 175 světelných let. Podle dosavadních poznatků by neměla mít transitující exoplanety, které by blokovaly její světlo při pohledu od Země. Teleskop CHEOPS pořídil snímek této hvězdy každých 30 sekund po dobu 47 hodin. Výsledkem byla konstantní záře se zaznamenanou přesností 0,002 %. Mezi další pozorované hvězdy patřila HD 93396 ve vzdálenosti 320 světelných let. Kolem této hvězdy obíhá každých 5 dní exoplaneta KELT-11b. Teleskopu CHEOPS se podařilo určit její průměr na 181 600 kilometrů s přesností +- 4 290 kilometrů. Teleskp CHEOPS dokáže určit velikost planety 5x přesněji než pozorování teleskopy ze Země.
Relativně levná mise CHEOPS (Characterising Exoplanet Satellite) bude mít za úkol pozorování už známých exoplanet u zářivých hvězd. Protože CHEOPS bude pozorovat už objevené exoplanety, bude se dívat ve správný moment na správné místo, aby zachytil jak planeta přechází před svojí hvězdou. Soustředit se bude na planety od velikosti Země po velikost Neptunu a bude určovat jejich přesnou velikost. Společně s hmotností zjištěnou jinými vědeckými přístroji tak budou vědci moci určit celkovou hustotu planet a tím i nastavit limity pro jejich složení.Parametry mise CHEOPS