Astronomové z Čile a Argentiny oznámili detekci čtyř nových kandidátů na planetární mlhoviny v kulových hvězdokupách. Pokud se jejich objev potvrdí, zdvojnásobí se počet známých planetárních mlhovin v těchto oblastech. Pro vědce jsou tyto objekty důležité, protože jejich prostřednictvím zkoumají složení vzdálených hvězd.
Navzdory svému jménu planetární mlhoviny nijak nesouvisí s planetami, jsou tvořeny oblaky plynů a prachu, které produkuje hvězda ve fázi červeného obra. Po odhození horních nafouknutých vrstev je potom zbylé zářící jádro (bílý trpaslík) osvětluje ze středu mlhoviny, čímž vytváří nádhernou podívanou.
Kulové hvězdokupy jsou seskupení hvězd, která mají napříč desítky světelných let a obsahují až miliony hvězd. Proč se v nich planetární mlhoviny nachází jen zřídka, zatím není zřejmé. Doposud byly známy pouze čtyři případy planetárních mlhovin v kulových hvězdokupách, a tato situace trvala více než 20 let. Nalezené objekty je nicméně třeba prozkoumat do většího detailu, podle vědců jsou u nich zatím neznámé radiální rychlosti, vlastní pohyb i paralaxy. Část těchto informací si slibují například od dalšího releasu dat z mise Gaia, která pozoruje pohyb hvězd v Mléčné dráze.