Objekt, který se v srpnu srazil s planetou Jupiter, byl zřejmě z kamene a železa
20. 09. 2019
Analýza záblesku, který byl detekován v srpnu v atmosféře planety Jupiter, ukazuje na srážku se skalnatou planetkou obsahující také železo. Při události byla uvolněna zhruba polovina energie jako při rozpadu meteoru v atmosféře nad ruským městem Čejlabinsk v roce 2013. Závěry analýzy byly prezentovány na EPSC-DPS setkání v Ženevě.
Záblesk detekoval jako první astronom Ethan Chappel a vědci doufali, že se objeví někdo další, kdo by jej zaznamenal. Bohužel byl Chappel jediný, i jeho data nicméně stačila k alespoň základní analýze.
Podle analýzy vědců z Florida Institute of Technology měl objekt pravděpodobně 12-16 metrů v průměru a vážil kolem 450 tun. Záblesk vznikl při rozpadu této planetky zhruba 80 kilometrů nad vrchní vrstvou oblaků planety Jupiter. Z analýzy dat také vyplývá, že šlo o planetku se složením podobajícímu se skalnatým meteorům s obsahem železa, které jsou běžně detekovány na Zemi.
Jiný vědecký tým ze španělské University of the Basque Country porovnal záblesk se šesti podobnými předchozími událostmi a dospěl k podobným závěrům ohledně velikosti a hmotnosti planetky.
První záblesk byl u Jupitera pozorován v roce 2010, od té doby se vědcům podobný kousek podařil celkem šestkrát. Poslední srpnový byl druhý nejjasnější. Vědci odhadují, že planetu Jupiter zasáhne v průměru 20-60 podobných objektů ročně.
S planetou Jupiter se ve středu srazil neznámý objekt
11. 8. 2019 Amatérský astronom Ethan Chappel zachytil svým teleskopem ve středu 7. srpna záblesk v atmosféře planety Jupiter. Pravděpodobně šlo o malou planetku, která byla zachycena gravitací plynného obra a shořela v jeho atmosféře. Vědci nyní doufají, že střet zachytil i jiný astronom, aby mohli zjistit více informací o objektu, který se s planetou srazil.
V okolí Jupiteru se, podobně jako v okolí Země, nachází množství menších objektů. Vědci odhadují, že planetky o velikosti mezi 5 a 20 metry narazí do největší planety sluneční soustavy až 5x měsíčně. Nejznámnější je kometa Shoemaker-Levy 9, která se v roce 1994 rozpadla na oběžné dráze planety a jednotlivé kousky následně shořely v její atmosféře, kde zanechaly stopy viditelné ještě několik dalších dní.
Srpnový záblesk se na chappelových snímcích jeví svou velikostí srovnatelný s velikostí Země. Není však zatím zřejmé, jak velký byl samotný objekt, který záblesk způsobil. Od komety Shoemaker-Levy 9 jde o sedmou podobnou událost a první v posledních dvou letech.
Vědci doufají, že by se známky kolize mohly objevit v datech z jiných teleskopů, ať už amatérských nebo vědeckých. Je také možné, že něco zachytila sonda Juno, která se nachází na oběžné dráze planety Jupiter. Další pozorování by jim totiž pomohla o objektu zjistit více informací, jako je jeho rychlost, velikost nebo jak vysoko nad horní vrstvou oblaků k explozi došlo.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích