Snímek první potenciální mezihvězdné komety i s jejím ocasem
14. 09. 2019
Observatoř Gemini na Havaji vyfotila potenciálně druhý známý mezihvězdný objekt ve sluneční soustavě. Jde o kometu C/2019 Q4 objevenou teprve 30. srpna ruským astronomem Genady Borisovem. Na novém snímku je patrný její ocas, čímž se liší od prvního známého interstelárního tělesa Oumuamua pozorovaného v roce 2017. Astronomové po celém světě se nyní snaží zpřesnit její trajektorii, aby mohli potvrdit, že nepochází ze sluneční soustavy.
Kometa se aktuálně ještě přibližuje Slunci, nepřiblíží se mu však více než planeta Mars. K Zemi se nepřiblíží více než na 2 AU. Její velikost se odhaduje mezi 2 a 16 kilometry.
Amatérský astronom možná objevil další objekt, který k nám přišel z mezihvězdného prostoru
12. 9. 2019 Astronomové v předloňském roce poprvé detekovali mezihvězdný objekt, který následně dostal označení Oumuamua. Nyní to vypadá, že byl nalezen další. Nově objevené těleso vykazuje chování podobné kometě a nese tedy zatím označení C/2019 Q4 (Borisov) (C jako comet a Borisov podle svého objevitele). Astronomové nyní důkladně zkoumají jeho oběžnou dráhu, aby určili, odkud přišlo a kam míří.
Právě oběžná dráha určuje nejlépe, zda těleso pochází ze sluneční soustavy nebo přišlo z vnějšku. Dosavadní pozorování C/2019 Q4 naznačují, že by mohlo jít o mezihvězdný objekt s hyperbolickou dráhou, ale jisté to zatím není. Pozorovat ho bude možné ještě celý následující rok, bude tedy dost prostoru na důkladné prozkoumání jeho trajektorie.
(Zatím) kometa C/2019 Q4 (Borisov) byla objevena amatérským astronomem Gennady Borisovem 30. srpna. Má hustou dočasnou atmosféru, protože se nachází v relativní blízkosti Slunce, kde u komet dochází k vytvoření jejich ocasu.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích