Robotické vozítko Curiosity narazilo na Marsu na skálu tvořenou desítkami tenkých vrstev, které zřejmě vznikly v dynamickém prostředí v dávné minulosti planety. Tento útvar byl pojmenován Strathdon a rover pořídil množství jeho snímků, ze kterých následně vědci z NASA vytvořili detailní mozaiku. Lze na ní pozorovat zvlněné vrstvy materiálu, který podle vědců se zřejmě usazoval za přítomnosti větru i vody.
Rover Curiosity je na Marsu už sedm let a najezdil přes 21 kilometrů. Aktuálně se nachází na boční straně hory Mt. Sharp uprostřed kráteru Gale v oblasti nazvané Clay-bearing Unit. V tomto místě se podle průzkumu z oběžné dráhy nachází vysoká koncentrace jílovitých hornin a v minulosti byla zřejmě místem výskytu vodní ploch.360stupňové video z oblasti Clay-bearing Unit
Robotický rover Curiosty brázdí vnitřek kráteru Gale na Marsu už od roku 2012. Jeho úkolem je zkoumání geologických útvarů a díky nim také historie Marsu. Rover je vybaven přístroji pro chemickou analýzu vzorků, spektrální analýzu, kamerami, vrtákem a laserem. Díky těmto přístrojům dokáže rozpoznat složení hornin, což vědcům pomáhá s určením jejich původu. Curiosity je doposud největším roverem, který kdy dosedl na jiné planetě.