do not follow here
Mars < LIVING fUTURE

Orbitální sonda vyfotila na Marsu skupinu kráterů, které vznikly rozpadem meteoru v atmosféře

I když má planeta Mars výrazně řidší atmosféru než Země, i v ní může docházet k rozbití planetky ještě před tím, než narazí do povrchu. Právě v takové situaci vznikla skupina kráterů v oblasti Noachis Terra zachycená orbitální sondou MRO. Podobné případy jsou ze Země dobře známy, například v roce 2013 explodoval meteorit v atmosféře nedaleko ruského města Čeljabinsk a následnou tlakovou vlnou způsobil velké škody v okruhu 100 kilometrů.



Zobrazené krátery se nachází uprostřed většího, asi šedesátikilometrového kráteru v oblasti Noachis Terra na jižní polokouli Marsu. Na snímcích ze sondy MRO lze napočítat 21 samostatných kráterů, které odkrývají světlejší horniny ukryté pod vrstvou tmavého materiálu. Tyto krátery se objevují poprvé na snímcích z roku 2016, v roce 2009 však v této oblasti ještě nebyly. Jejich stáří se tak pohybuje mezi 3 a 10 roky.

Nalezených mladých kráterů na Marsu už je už několik, svědčí o tom, že do atmosféry planety vstupuje množství drobných těles, která neshoří a dopadnou na povrch. Atmosféra Země je hustější a drobné planetky v ní při sestupu shoří, nebo dojde k jejich rozpadu ještě před dopadem. Jak je vidět, k takovým situacím dochází také na Marsu, lze však předpokládat, že výraznější podíl objektů atmosférou prolétnou a vytvoří jediný kráter.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mars

Načítám stránku...
x zrušit