do not follow here
Arrokoth < LIVING fUTURE

NASA zveřejnila animaci přiblížení sondy New Horizons k planetce Ultima Thule

Po několikadenní odmlce zveřejnila NASA nové snímky planetky Ultima Thule, jak je zachytila sonda New Horizons při jejím průletu 1. ledna. Na snímcích poskládaných do krátké animace lze pozorovat, jak se Planetka jevila kameře Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) a ukazuje rotaci tohoto tzv. dvojitého kontaktního tělesa.



Animace je výsledkem zpracování dat, která sonda New Horizons poslala krátce po svém průletu, a nových dat z 12.-14. ledna, která jsou však z doby před největším přiblížením sondy k planetce. První dny v lednu se sonda New Horizons nacházela z pohledu ze Země za Sluncem, a nebylo tedy možné se sondou komunikovat. 

Rozhodně se ještě můžeme těšit na fotografie ve větším rozlišení s viditelnějšími detaily, přijdou však až v následujících týdnech a měsících. Data z průletu potom budou z okraje sluneční soustavy na Zemi proudit po celý rok 2019. Data ze sondy New Horizons se totiž stahují rychlostí  1 kb za sekundu.

Mise New Horizons

Mise NASA New Horizons poslala v roce 2015 jako první snímky trpasličí planety Pluto, která byla do té doby známá jen z rozmazaných fotografií z teleskopu Hubble, případně dalších výkonných observatoří na Zemi. Po průletu kolem bývalé planety zamířila sonda hlouběji do Kuiperova pásu, kde 1. ledna 2019 proletěla kolem planetky 2014 MU69 (která dostala oficiální jméno Arrokoth, známá byla také pod neoficiálním označením Ultima Thule). Šlo o první průlet kolem takto vzdáleného objektu. Po průletu Kuiperovým pásem bude sonda New Horizons podobně jako sondy Voyager zkoumat okraj sluneční soustavy.

Časová osa mise New Horizons

  • 2006, leden: Start ze Země na raketě Atlas V
  • 2007, únor: Průlet kolem planety Jupiter
  • 2015, červenec: Průlet kolem trpasličí planety Pluto
  • 2015-2016: Posílání dat z průletu kolem Pluta na Zemi
  • 2019, leden: Průlet kolem Arrokoth
  • 2019: Posílání dat z průletu kolem Arrokoth na Zemi
  • 2020-2030: Možný průlet kolem dalšího objektu v Kuiperově pásu
  • 2030 a dále: Zkoumání okraje sluneční soustavy a mezihvězdného prostoru
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Další zprávy z průletu New Horizons kolem Ultima Thule

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Arrokoth

tag icon
Další články z kategorie
Arrokoth
Načítám stránku...
x zrušit