NASA zveřejnila animaci přiblížení sondy New Horizons k planetce Ultima Thule
16. 01. 2019
Po několikadenní odmlce zveřejnila NASA nové snímky planetky Ultima Thule, jak je zachytila sonda New Horizons při jejím průletu 1. ledna. Na snímcích poskládaných do krátké animace lze pozorovat, jak se Planetka jevila kameře Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) a ukazuje rotaci tohoto tzv. dvojitého kontaktního tělesa.
Animace je výsledkem zpracování dat, která sonda New Horizons poslala krátce po svém průletu, a nových dat z 12.-14. ledna, která jsou však z doby před největším přiblížením sondy k planetce. První dny v lednu se sonda New Horizons nacházela z pohledu ze Země za Sluncem, a nebylo tedy možné se sondou komunikovat.
Rozhodně se ještě můžeme těšit na fotografie ve větším rozlišení s viditelnějšími detaily, přijdou však až v následujících týdnech a měsících. Data z průletu potom budou z okraje sluneční soustavy na Zemi proudit po celý rok 2019. Data ze sondy New Horizons se totiž stahují rychlostí 1 kb za sekundu.
Mise New Horizons
Mise NASA New Horizons poslala v roce 2015 jako první snímky trpasličí planety Pluto, která byla do té doby známá jen z rozmazaných fotografií z teleskopu Hubble, případně dalších výkonných observatoří na Zemi. Po průletu kolem bývalé planety zamířila sonda hlouběji do Kuiperova pásu, kde 1. ledna 2019 proletěla kolem planetky 2014 MU69 (která dostala oficiální jméno Arrokoth, známá byla také pod neoficiálním označením Ultima Thule). Šlo o první průlet kolem takto vzdáleného objektu. Po průletu Kuiperovým pásem bude sonda New Horizons podobně jako sondy Voyager zkoumat okraj sluneční soustavy.
Časová osa mise New Horizons
- 2006, leden: Start ze Země na raketě Atlas V
- 2007, únor: Průlet kolem planety Jupiter
- 2015, červenec: Průlet kolem trpasličí planety Pluto
- 2015-2016: Posílání dat z průletu kolem Pluta na Zemi
- 2019, leden: Průlet kolem Arrokoth
- 2019: Posílání dat z průletu kolem Arrokoth na Zemi
- 2020-2030: Možný průlet kolem dalšího objektu v Kuiperově pásu
- 2030 a dále: Zkoumání okraje sluneční soustavy a mezihvězdného prostoru
První detailní snímek Ultima Thule: jde o dvojitou planetku
2. 1. 2019 NASA zveřejnila první detailní snímek planetky Ultima Thule, který ukazuje poprvé její tvar. Jde o první z blízka pozorovaný výrazný exemplář tzv. kontaktního binárního tělesa, tedy dvou planetek, které se vzájemně dotýkají. Ultima Thule pravděpodobně vznikla dávno při zrodu sluneční soustavy, svůj tvar si tak podle vědců udržela přes 4 miliardy let.
Větší z koulí tvořících planetku byla pojmenována Ultima a měří 19 kilometrů, menší Thule má potom 14 kilometrů v průměru. Celkem má Ultima Thule v nejdelší ose 31 kilometrů.
Existence planetek tohoto tvaru byla předpovězena už dávno. Některá už dříve z blízka zkoumaná tělesa by mohla vzniknout právě tímto způsobem, patří mezi ně například protáhlá planetka Itokawa zkoumaná japonskou sondou Hayabusa nebo kometa 67P/Churyumov–Gerasimenko, kterou zkoumala evropská sonda Rosetta a která má podobný, i když ne tolik výrazný, tvar jako Ultima Thule. Vědci se domnívají, že zhruba 10-15 % malých planetek v okolí Země by mohly být dvojité planetky.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích