Dnes o půl sedmé ráno středoevropského času proletěla vesmírná sonda New Horizons kolem planetky MU69 v Kuiperově pásu. Po několika hodinách dostala NASA signál, že operace na okraji sluneční soustavy proběhla úspěšně a sonda je v pořádku. Zároveň se na Zemi dostávají první snímky planetky, které potvrzují její zvláštní tvar v podobě burského oříšku. V následujících dnes bude sonda New Horizons posílat na Zemi fotky se stále většími detail na povrchu Ultima Thule.
Aktuální fotografie
Sonda New Horizons se nachází přes 40 AU daleko, to znamená, že je od Slunce vzdálená 40x více než naše planeta. Světelný signál takovou dálku překoná za více než 6 hodin, fotografie však kvůli svojí velikosti zaberou mnohem déle. Sonda posílá na Zemi data rychlostí 500 bitů za sekundu. I když tedy sonda kolem planetky proletěla 1. ledna, data z průletu se budou na Zemi dostávat postupně v průběhu celého roku 2019.Vlevo je obrázek Ultima Thule poskládaný ze dvou snímků pořízených sondou New Horizons před průletem.Časová osa průletu
(Časové údaje jsou uvedeny ve středoevropském čase.)
Mise NASA New Horizons poslala v roce 2015 jako první snímky trpasličí planety Pluto, která byla do té doby známá jen z rozmazaných fotografií z teleskopu Hubble, případně dalších výkonných observatoří na Zemi. Po průletu kolem bývalé planety zamířila sonda hlouběji do Kuiperova pásu, kde 1. ledna 2019 proletěla kolem planetky 2014 MU69 (která dostala oficiální jméno Arrokoth, známá byla také pod neoficiálním označením Ultima Thule). Šlo o první průlet kolem takto vzdáleného objektu. Po průletu Kuiperovým pásem bude sonda New Horizons podobně jako sondy Voyager zkoumat okraj sluneční soustavy.
Časová osa mise New Horizons