Experimentální návratový modul japonské vesmírné agentury úspěšně dopadl do oceánu
01. 12. 2018
11. listopadu dopadl do Pacifiku testovací návratový modul vypuštěný z ISS několik dní předtím. Jde o první podobný pokus japonské vesmírné agentury JAXA, který umožní dopravu experimentů z paluby orbitální stanice zpět na Zemi. Kromě nákladních lodí Dragon a vesmírných lodí Sojuz zatím neexistuje žádná cesta pro vědecké experimenty ze stanice, všechna ostatní plavidla, která k ISS létají, totiž při odletu shoří v atmosféře.
Experimentální návratový modul označovaný jako Small Return Capsule (malá návratová kapsle) je první pokus JAXA o dopravu materiálu z ISS na Zemi. Japonské vesmírné agentuře umožní posílat zpět na povrch své vlastní experimenty, bez nutnosti čekat na některou z lodí ostatních států. Návratová kapsle má válcovitý tvar s průměrem 84 cm a výškou 64 cm. Bez nákladu váží 180 kilogramů a pro náklad má prostor 30 litrů.
Modul byl z ISS vypuštěn jako součást japonské automatické nákladní lodi HTV, od které se později oddělil. Je vybaven tepelným štítem a svou rychlost při průletu atmosférou zbrzdil padákem. Japonsko má s návratem z vesmíru už nějaké zkušenosti. V roce 2010 na Zem dorazily vzorky z planetky dopravené sondou Hayabusa a v roce 2003 modul s mikrogravitačním experimentem.
S japonskou lodí HTV vyletěl v sobotu k ISS také experimentální návratový modul
23. 9. 2018 V sobotu odletěla k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) japonská automatická nákladní loď HTV. Na palubu orbitální stanice veze zásoby a vědecké experimenty o váze 4,7 tuny. Součástí nákladu je také experimentální návratový modul, který by mohl rozšířit možnosti transportu vědeckých experimentů zpátky na Zemi. Dnes se náklad z ISS na Zemi vozí buď automatickou lodí Dragon, nebo cestuje společně s posádkou v lodi Sojuz.
Nový návratový modul je malý, má objem asi 30 litrů a může v něm být asi 20 kilogramů nákladu. Tato drobná kapsle bude sestavena astronauty na palubě ISS a následně bude upevněna na loď HTV, se kterou přiletěla. Na cestu k Zemi se vydá koncem tohoto roku společně s HTV, od které se před vstupem do atmosféry oddělí.
Samotný návratový modul nemá žádné motory, ani solární panely, má pouze padák, který vypustí po vstupu do atmosféry. Přistát by měl v Pacifiku, kde jej z vody vyzvedne jeden z připravených týmů.
Kromě experimentálního návratového modulu veze HTV také nové americké baterie pro ISS, nový evropský systém životní podpory a také několik cubesatů, které budou vypuštěny do vesmíru z paluby ISS. Mezi cubesaty je také první experiment, který ověří technologie pro sestavení orbitálního výtahu.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích