Evropský servisní modul se vydá do USA, kde bude integrován s Orionem pro let k Měsíci
04. 11. 2018
Evropský servisní modul, který bude zásobovat energií a pohánět vesmírnou loď Orion, se příští týden vydá na cestu z Evropy do Ameriky. Jde o evropský příspěvek k první testovací misi Orionu EM-1, při které obletí zatím bez astronautů Měsíc. Modul byl vyroben v Itálii a Německu a je založen na designu evropských nákladních lodí ATV, které zásobovaly Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Nedávno bylo dokončeno intenzivní testování modulu a na řadě je jeho integrace s lodí Orion.
Mise EM-1 je plánována na rok 2020 a Orion s evropským servisním modulem při ní zatím bez astronautů obletí Měsíc. Během mise bude ověřena bezpečnost Orionu pro posádku a fungování nových technologií použitých při jeho výstavbě.
Práce na druhém servisním modulu, který tentokrát bude připojen k Orionu s posádkou, už probíhají v Brémách.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Více o výrobě servisního modulu
Servisní modul pro Orion se sestavuje v Brémách, ESA dokončuje první a už pracuje na druhém
20. 11. 2017 Evropská vesmírná agentura spolupracuje s tou americkou při přípravě první nepilotované mise nové vesmírné lodi Orion. Evropským příspěvkem je servisní modul, který bude při první průzkumné misi (Exploration mission 1, EM-1) součástí lodi Orion při obletu Měsíce. Evropský modul vychází z prověřené technologie automatických lodí ATV, které zásobovaly ISS mezi roky 2008 a 2014 a poskytne Orionu pohon, energii a u pilotovaných letů se také postará o cirkulaci vody a kontrolu teploty a atmosféry.
Servisní modul ESA obsahuje na 11 kilometrů kabelů, které propojí solární panely, pohonnou jednotku a zajistí obsluhu mnoha dalších systémů potřebných pro chod celé lodi. Evropské týmy pracují na směny 24 hodin denně, aby stihly termín dodání do Kennedyho vesmírného střediska na Floridě v létě příštího roku, kde bude servisní modul integrován s Orionem. Následně bude celý komplex převezen do Ohia k důkladnému testování.
Aktuální start mise EM-1 je plánován na prosinec 2019 - červen 2020 a vesmírná loď Orion při něm stráví 3 týdny ve vesmíru, při obletu Měsíce. Mise bude nepilotovaná, jejím hlavním cílem je prokázat, že všechny systémy na palubě Orionu i servisního modulu fungují jak mají. Půjde také o první misi nové rakety SLS, kterou NASA vyvíjí pro lety za oběžnou dráhu naší planety.
EM-1 vydláždí cestu druhé průzkumné misi, tentokrát už s lidskou posádkou v roce 2022 nebo 2023. Cílem druhé průzkumné mise původně měla být planetka, která by předtím byla odtažena automatickou sondou na oběžnou dráhu Měsíce. V dubnu tohoto roku však došlo ke změně a během EM-2 by měla posádka lodi Orion vynést na oběžnou dráhu Měsíce první části plánované lunární orbitální stanice Deep Space Gateway.
Mezitím v německých Brémách začínají práce na druhém servisním modulu, který bude Orion doprovázet při první misi s lidskou posádkou. Spolupráce NASA a ESA při misích Orion je pokračováním partnerství, kterého obě agentury hojně využívají při stávajících misích na Mezinárodní vesmírné stanici.
Více informací
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích
Další zprávy z kategorie
Orion