V sobotu úspěšně odstartovala do vesmíru raketa Ariane 5 s vesmírnou misí BepiColombo. Jedná se o společný projekt Evropské vesmírné agentury ESA a japonské JAXA. Sonda BepiColombo sestává ze tří samostatných modulů, které cestují do nitra sluneční soustavy spolu, na své komplikované sedmileté cestě k Merkuru ještě sonda dvakrát proletí kolem Země a Venuše, aby upravila svou dráhu. Jakmile dorazí k Merkuru, mateřská sonda vypustí dvě menší orbitální sondy, které budou planetu rok nebo dva zkoumat.
Pohon sondy zajišťuje pohonná jednotka Mercury Transfer Module, od které se na oběžné dráze Merkuru oddělí evropská sonda Mercury Planetary Orbiter a japonská Mercury Magnetospheric Orbiter. Obě vesmírné agentury už spolu spolupracují také na japonské misi Hayabusa2 k planetce Ryugu, na kterou japonská mateřská sonda vypustila evropský modul MASCOT, který začátkem tohoto měsíce povrch planetky zkoumal.
Orbitální sondy budou planetu Merkur zkoumat z oběžné dráhy nejméně rok, pokud však budou v pořádku, lze očekávat prodloužení mise o další rok.
14. 3. 2018 První mise Evropské vesmírné agentury ESA k planetě Merkur přechází do další fáze: tři hotové sondy se připravují na převoz přes Atlantický oceán do jižní Ameriky, kde leží kosmodrom Kourou, odkud zamíří směrem do středu sluneční soustavy. Společně se samotnou sondou se přesouvá také personál a spousta dalšího vybavení. Okno pro start rakety Arianne 5 s nákladem je otevřeno mezi 5. říjnem a 29. listopadem tohoto roku, přílet k Merkuru je plánován na rok 2025.
BepiColombo je společným projektem vesmírných agentur z celého světa a skládá se ze dvou vědeckých částí. První je evropská sonda Mercury Planetary Orbiter, která bude zkoumat planetu Merkur. Druhou sondou je japonská Mercury Magnetospheric Orbiter, která se bude na jiné oběžné dráze kolem planety zaměřovat na její magnetosféru.
Během své cesty využije dvojice sond společně poháněná modulem Mercury Transfer Module několika gravitačních asistencí Venuše, Země i samotného Merkuru, než zakotví na oběžné dráze nejniternější planety sluneční soustavy.
Cesta vesmírné sondy BepiColombo
Planetu Merkur obíhala od roku 2011 do roku 2015 také vesmírná sonda Messenger od NASA. Od té doby se Merkuru žádná sonda nepřiblížila.
Více informací