NASA upřesňuje své plány pro orbitální stanici na oběžné dráze Měsíce

NASA upřesnila kroky vedoucí k výstavbě orbitální stanice na oběžné dráze Měsíce. Podle nejnovějších plánů by měly být první moduly vyslány do vesmíru už v roce 2022. V roce následujícím by měla začít výstavba stanice nyní označované jako Gateway za přispění astronautů na oběžné dráze Měsíce v rámci třetí mise lodi Orion EM-3. V nových plánech pro Gateway jsou nové moduly, jejich plánované vynášení do vesmíru a kdo by je měl vyvíjet.

Deep Space Gateway

Deep Space Gateway Vesmírná loď Orion (vpravo) se přibližuje k vesmírné stanici Deep Space Gateway (vlevo). Stanice je složena z pohonné jednotky (zlatá barva) dokovacího portu (prostřední modul) a logistického modulu s laboratoří, jehož součástí je také vzduchový zámek pro přístup do volného vesmíru.Plánovaná lunární orbitální stanice byla nejprve označována jako Deep Space Gateway, poté Lunar Orbital Platform - Gateway a v nejaktuálnějších plánech se objevuje označení Gateway. Na její výstavbě budou s NASA spolupracovat mezinárodní partneři, kteří se podílí na správě Mezinárodní vesmírné stanice (USA, Rusko, Evropa, Japonsko a Kanada). 

Výstavba stanice bude probíhat postupně, nejprve poletí do vesmíru základní modul s pohonnou jednotkou a postupně k němu budou létat astronauti s vesmírnou lodí Orion, která bude přivážet další moduly, které rozšíří možnosti stanice. První pilotovaná mise k lunární stanici Exploration Mission 3 (EM-3) by mohla proběhnout v roce 2023, kdy by se měla do vesmíru vypravit čtveřice astronautů.

Cílem výstavby stanice na oběžné dráze Měsíce je vyzkoušet si lety hlouběji do vesmíru než na nízkou oběžnou dráhu, kde se nachází ISS (která obíhá Zemi ve výšce asi 400 kilometrů nad povrchem). Stanice umožní zpočátku mise na zhruba 30 dní, ale s rozšiřující se kapacitou by to později mohlo být i více, zatím se však nepočítá s trvalou posádkou jako na ISS. Z lunární stanice je to potom kousek na povrch Měsíce, kam by astronauti měli postupně začít létat.

Moduly lunární stanice

Power and Propulsion Element (PPE) PPE je základní stavební kámen orbitální stanice. Jeho součástí bude pohonná jednotka s tryskami a solární panely, které budou celé stanici dodávat elektřinu. PPE vyrazí do vesmíru jako první už v roce 2022 pravděpodobně na komerční raketě. European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunications (ESPRIT) Další součástí stanice bude modul ESPRIT, který má na starosti Evropská vesmírná agentura ESA. Bude sloužit pro doplňování paliva v hlavním modulu PPE, připojí ke stanici vědecký vzduchový uzávěr a bude obsahovat primární komunikační jednotku. Do vesmíru poletí na nové americké raketě Space Launch System (SLS) společně s misí Exploration mission 3 (EM-3) v roce 2023. US Utilization module Součástí EM-3 bude kromě Orionu s posádkou a modulu ESPRIT také americký modul, který poskytne posádce lodi Orion útočiště na až 15 dní. Modul vyvíjí sama NASA a půjde o první ubytovací kapacity stanice, které budou využity při misi EM-3. Airlock Vzduchový uzávěr, který umožní posádce vystoupit ze stanice do volného prostoru ať už pro vědecké účely nebo kvůli výstavbě samotné stanice. International partner habitat a US Habitat Nejdříve v roce 2024 poletí ke Gateway také další modul pro ubytování poskytnutý mezinárodním partnerem. O rok později se ke stanici přidá ještě americký ubytovací modul, který by měl vyvinout komerční partner NASA. Oba rozšiřující ubytovací moduly budou mít dohromady objem nejméně 125 metrů krychlových. Logistický modul a robotické rameno Součástí finální stanice bude také logistický modul společně s robotickým ramenem, které umožní operace vně stanice podobně jako je tomu na ISS. Robotické rameno má být dodáno mezinárodním partnerem, na ISS to byla Kanadská vesmírná agentura CSA. Připojení těchto částí stanice se očekává nejdříve v roce 2024.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu.

Další zprávy z kategorie
Gateway, lunární stanice

NASA se domluvila se SpaceX, Falcon Heavy dopraví na oběžnou dráhu Měsíce základní moduly stanice Gateway

Americká vesmírná agentura vybrala společnost SpaceX pro dopravu základních modulů stanice Gateway na oběžnou dráhu Měsíce. Součástí dohody je doprava modulu PPE (Power and Propulsion Element), který bude stanici zásobovat energií a obytného modulu HALO (Habitation and Logistics Outpost). Oba moduly poletí do vesmíru společně na raketě Falcon Heavy nejdřív v květnu 2024. Celkem za tuto službu NASA zaplatí SpaceX 331,8 milionů dolarů.

celý článek

Rusko nechce být součástí lunárního programu Artemis, vadí mu vedení Spojenými státy

Ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitry Rogozin v pondělí prohlásil, že Rusko se pravděpodobně nebude nijak významně podílet na programu Artemis, nebo výstavbě lunární orbitální stanice Gateway. Projekt je podle něj příliš US-centrický, a to se Rusku příliš nezamlouvá. Na programu se nicméně podílí ostatní partneři NASA, patří mezi ně evropská, japonská, kanadská a další vesmírné agentury.

celý článek

Obytný modul lunární stanice Gateway pro NASA navrhne Northrop Grumman

NASA podepsala kontrakt na návrh designu obytného modulu pro vesmírnou stanici Gateway se společností Northrop Grumman. Smlouva má hodnotu 187 milionů dolarů, za které má společnost dokončit design modulu HALO (Habitation and Logistics Outpost).

celý článek

NASA zřejmě přidá test přiblížení k první pilotované misi vesmírné lodi Orion

Astronauti při vesmírné misi Artemis-2 zřejmě provedou doteď neplánovaný test přiblížení ve vesmíru. Vyzkouší tak schopnosti vesmírné lodi Orion, které budou potřeba při dalších misích, zejména při cestách k lunární stanici Gateway. Cílem přiblížení bude zřejmě buď poslední stupeň rakety SLS, neb družice, která společně s Orionem do vesmíru poletí.

celý článek

NASA plánuje vypustit první dva moduly lunární stanice Gateway na jedné raketě

První moduly stanice Gateway Power and Propulsion Element (PPE) a Habitation and Logistics Outpost (HALO) poletí do vesmíru na jediné raketě. Původní plán byl vypustit je při dvou různých startech a spojit je až v na oběžné dráze Měsíce. Cílem této změny je minimalizovat riziko mise a snížit její náklady.

celý článek

SpaceX vyvine novou verzi Dragonu, za pomoci rakety Falcon Heavy bude létat ke stanici Gateway

NASA vybrala společnost SpaceX k zásobování lunární orbitální stanice Gateway. Od roku 2024 by k ní měla nejméně dvakrát letět vylepšená automatická loď Dragon XL.

celý článek

První modul stanice Gateway bude mít dva vědecké instrumenty

První modul lunární orbitální stanice Gateway bude mít na palubě dvě vědecká zařízení - jedno evropské a druhé americké. Evropský experiment bude zkoumat radiační prostředí v bezprostředním okolí Měsíce. Americké zařízení zase bude zkoumat vesmírné počasí. Oba výzkumy vědcům napoví o možných nebezpečích pro budoucí astronauty, kteří poletí k Měsíci v rámci programu Artemis.

celý článek