do not follow here
Gateway, lunární stanice < LIVING fUTURE

NASA upřesňuje své plány pro orbitální stanici na oběžné dráze Měsíce

NASA upřesnila kroky vedoucí k výstavbě orbitální stanice na oběžné dráze Měsíce. Podle nejnovějších plánů by měly být první moduly vyslány do vesmíru už v roce 2022. V roce následujícím by měla začít výstavba stanice nyní označované jako Gateway za přispění astronautů na oběžné dráze Měsíce v rámci třetí mise lodi Orion EM-3. V nových plánech pro Gateway jsou nové moduly, jejich plánované vynášení do vesmíru a kdo by je měl vyvíjet.



Plánovaná lunární orbitální stanice byla nejprve označována jako Deep Space Gateway, poté Lunar Orbital Platform - Gateway a v nejaktuálnějších plánech se objevuje označení Gateway. Na její výstavbě budou s NASA spolupracovat mezinárodní partneři, kteří se podílí na správě Mezinárodní vesmírné stanice (USA, Rusko, Evropa, Japonsko a Kanada). 

Výstavba stanice bude probíhat postupně, nejprve poletí do vesmíru základní modul s pohonnou jednotkou a postupně k němu budou létat astronauti s vesmírnou lodí Orion, která bude přivážet další moduly, které rozšíří možnosti stanice. První pilotovaná mise k lunární stanici Exploration Mission 3 (EM-3) by mohla proběhnout v roce 2023, kdy by se měla do vesmíru vypravit čtveřice astronautů.

Cílem výstavby stanice na oběžné dráze Měsíce je vyzkoušet si lety hlouběji do vesmíru než na nízkou oběžnou dráhu, kde se nachází ISS (která obíhá Zemi ve výšce asi 400 kilometrů nad povrchem). Stanice umožní zpočátku mise na zhruba 30 dní, ale s rozšiřující se kapacitou by to později mohlo být i více, zatím se však nepočítá s trvalou posádkou jako na ISS. Z lunární stanice je to potom kousek na povrch Měsíce, kam by astronauti měli postupně začít létat.

Moduly lunární stanice

Power and Propulsion Element (PPE) PPE je základní stavební kámen orbitální stanice. Jeho součástí bude pohonná jednotka s tryskami a solární panely, které budou celé stanici dodávat elektřinu. PPE vyrazí do vesmíru jako první už v roce 2022 pravděpodobně na komerční raketě. European System Providing Refuelling, Infrastructure and Telecommunications (ESPRIT) Další součástí stanice bude modul ESPRIT, který má na starosti Evropská vesmírná agentura ESA. Bude sloužit pro doplňování paliva v hlavním modulu PPE, připojí ke stanici vědecký vzduchový uzávěr a bude obsahovat primární komunikační jednotku. Do vesmíru poletí na nové americké raketě Space Launch System (SLS) společně s misí Exploration mission 3 (EM-3) v roce 2023. US Utilization module Součástí EM-3 bude kromě Orionu s posádkou a modulu ESPRIT také americký modul, který poskytne posádce lodi Orion útočiště na až 15 dní. Modul vyvíjí sama NASA a půjde o první ubytovací kapacity stanice, které budou využity při misi EM-3. Airlock Vzduchový uzávěr, který umožní posádce vystoupit ze stanice do volného prostoru ať už pro vědecké účely nebo kvůli výstavbě samotné stanice. International partner habitat a US Habitat Nejdříve v roce 2024 poletí ke Gateway také další modul pro ubytování poskytnutý mezinárodním partnerem. O rok později se ke stanici přidá ještě americký ubytovací modul, který by měl vyvinout komerční partner NASA. Oba rozšiřující ubytovací moduly budou mít dohromady objem nejméně 125 metrů krychlových. Logistický modul a robotické rameno Součástí finální stanice bude také logistický modul společně s robotickým ramenem, které umožní operace vně stanice podobně jako je tomu na ISS. Robotické rameno má být dodáno mezinárodním partnerem, na ISS to byla Kanadská vesmírná agentura CSA. Připojení těchto částí stanice se očekává nejdříve v roce 2024.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Dosavadní plány na výstavbu orbitální stanice

Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Gateway, lunární stanice

tag icon
Další články z kategorie
Gateway, lunární stanice
Načítám stránku...
x zrušit