Společně s raketou SLS a vesmírnou lodí Orion je vesmírná stanice Lunar Orbital Platform-Gateway budoucností amerického výzkumu vesmíru. Vesmírné mise k této stanici budou stále komplexnější a mají vést k misím na povrch Měsíce a ve výsledku až k planetě Mars a hlouběji do sluneční soustavy. Výstavba lunární stanice má probíhat za spolupráce NASA s dalšími vládními agenturami (pravděpodobně půjde o stejné země jako při programu ISS) a komerčními partnery. Pro tyto partnery nyní NASA zveřejnila možnosti spolupráce.
Během léta 2018 by měla NASA rozhodnout o konkrétních funkcích orbitální stanice a rozdělit vývoj a výrobu napříč mezinárodními i komerčními partnery. Z těchto funkcí následně vyjde také finální design stanice a seznam jejích jednotlivých modulů.
V roce 2019 budou uděleny kontrakty na výrobu prvního a zřejmě i druhého modulu stanice.
Start první části stanice - Power and Propulsion Element (PPE), tedy modulu, který bude generovat energii a bude stanici poskytovat pohon, je plánován na rok 2022 a měla by ho vynést raketa SLS.
V roce 2023 by měla letět ke stanici první čtyřčlenná posádka, která by měla začít s konstrukcí stanice, tedy sestavení jejích modulů do funkčního komplexu. Jako druhá část s nimi zřejmě poletí na stanici ubytovací modul, který má mít schopnost ubytovat tuto posádku až na 60 dní.
Kromě dvou zmíněných modulů budou na stanici také přetlakovací komory pro výstupy astronautů do vesmíru a dokovací moduly pro automatické zásobovací lodi. To vše je však pouhé minimum, NASA rozhodne o finálním designu v následujících měsících.
15. 2. 2018 Už v roce 2022 by se měla do vesmíru dostat první součást zcela nové vesmírné stanice Deep Space Gateway, vyplývá to z návrhu rozpočtu pro americkou vesmírnou agenturu NASA na příští rok. NASA pro výstavbu této stanice hodlá využít nové rakety SLS, která je ještě ve vývoji, ale hodlá také spolupracovat se svými komerčními partnery a dalšími Zeměmi, se kterými už dnes spolupracuje v programu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžné dráze Země.
V novém dokumentu je stanice označovaná pod novým pojmem Lunar Orbital Platform-Gateway, má však sloužit stejnému účelu: ubytování posádky na oběžné dráze Měsíce, provádění experimentů podobně jako na ISS a testování technologií a postupů pro lety hlouběji do vesmíru.
V roce 2022 by měl na oběžnou dráhu Země a následně Měsíce vyletět první modul, který by měl pro celou stanici poskytovat energii a pohon. To naznačuje, že stanice bude mít vlastní pohon a bude tak moci měnit svou oběžnou dráhu kolem Měsíce podle aktuální potřeby.
Následovat by měl podle aktuálních plánů v roce 2023 ubytovací modul, který stanici rozšíří a umožní návštěvy pilotovaných lodí. Kromě zmíněných modulů přibude ještě dokovací stanice a laboratorní modul.
Kromě nové lunární stanice počítá rozpočet NASA i s dalšími misemi, zejména rozvoje vesmírných lodí a raket. Naopak se snižují finance pro vědecké pozorování Země a astrofyziku, což ohrožuje realizaci hned několika misí, mezi nimi také teleskop WFIRST, který měl být vlajkovou lodí astrofyzikálních instrumentů NASA.
Jedním z projektů, jehož financování má být omezeno je také Mezinárodní vesmírná stanice. Ta je sice financována i dalšími vesmírnými agenturami (ESA, JAXA, CSA, Roskosmos), americký podíl by však mohl v budoucnu přejít do soukromých rukou, což by umožnilo alokovat finanční zdroje NASA k letům do vesmíru s lidskou posádkou.